A ju pëlqejnë surprizat? Mundohuni ta mahnisni partnerin tuaj: zbuloni se si ta befasoni atë në një natë dashurie të paharrueshme


Nuk është çështje e lodhjes së çiftit, as e mërzisë. Çështja është se jeta jonë është gjithmonë e ngazëllyer, ne jemi plot me angazhime, afate për t’u respektuar, gjëra për të bërë në shtëpi dhe jashtë. Ankthi dhe mendimet sigurisht nuk ndihmojnë dhe kështu kur të arrijmë në shtëpi, e vetmja gjë që ne me të vërtetë dëshirojmë është që të vëmë kokën në jastëk dhe më në fund ti dorëzohemi dashurisë.


Natyrisht, marrëdhënia vuan dhe intimiteti po ashtu, por diçka mund të bëhet. Ja se si të gjejmë energjinë e duhur për të rindezur pasionin midis çarçafëve.


Çështje ndjenjash: Nëse kemi vendosur që sonte është nata e duhur, ne mund të mbështetemi në meta-komunikimin, që është: shtëpia është e njëjtë, por atmosfera jo! Ne e ulim tingullin e telefonit (askush nuk vjen, por nuk i dihet!) dhe ndezim dritat e ulëta dhe të buta. Parfumimi i mjedisit është një ide e shkëlqyer: po temjanëve dhe difuzorëve.


Duke dashur pastaj të heqim çdo dyshim rreth qëllimeve tona, le ta gjejmë veten me një palë të brendshme femrash mahnitëse, por elegante: një këmishë mëndafshi ose një fustan i lehtë që ju lejon të shikoni të brendshmet do të jetë i përsosur.


Me ngadalë…: për të qenë në lartësinë e duhur rrisim disponimin duke nxjerrë jashtë gjithë sikletin e ditës, me angazhime të të gjitha llojeve. Para se ai të kthehet nga puna, le të fitojmë një energji në fytyrë me një maskë të bërë vetë: në një tas me kos, derdhni disa lugë vaj bajameje të ëmbël dhe kokos. Ide pikante? Ne ndezim qirinj dhe mbushim vaskën: një banjo e bukur në çift për t’u larë me njëri-tjetrin do të jetë një prelud shumë relaksues për një natë dashurie.


Asnjë vaskë? Ne përdorim dushin, gjithsesi do të jetë mirë dhe bashkëpunues.


Oreksi vjen duke ngrënë: një darkë romantike është një klasik i madh që nuk del kurrë nga moda. Për të shmangur kalimin e një mbrëmjeje në kuzhinë, ne përqendrohemi në ushqim të thjeshtë dhe të lehtë për tu përgatitur, të shoqëruar nga një gotë e bukur verë e kuqe.


Sa kohë ka që kemi humbur zakonin e kalimit të kohës duke biseduar për këtë dhe atë pa menduar për ndonjë gjë tjetër?


Në qoftë se ne duam ta ekzagjerojmë, le të kujtojmë që duhet të veshim të brendshmet e duhura: pasioni ndizet dhe imagjinata stimulohet, kurrë mos e harroni! Vetëm ju: kur vijnë fëmijët, edhe jeta e çiftit është e prekur. Çdo gjë ndryshon, por një gjë është e sigurt: çifti është çift. Nëse ju jeni me fat që tju ndihmojnë gjyshërit ose ju ndihmojnë shokët, atëherë do të ishte e mundur që tja kushtoni një natë romantike vetes, duke ua lënë fëmijët të tjerëve.


Ndonjëherë liria e rizbuluar është aq e mahnitshme saqë qoftë edhe një shëtitje dorë për dore ju bën të ndiheni të bashkuar përsëri dhe bashkëpunues siç ishit në fillim të historisë suaj. Nata sigurisht do të jetë e mrekullueshme dhe e ëmbël: një përqafim, një puthje, një masazh do të jetë i përsosur për një romanticizëm që forcon zemrën dhe marrëdhënien.


Po në lidhje me Cineforum? Një film i mirë, një picë dhe diçka për të pirë: çfarë mund të dëshironi më shumë? Le ta zgjasim këtë mbrëmje deri në agim film pas filmi. Ndonjëherë edhe një mbrëmje normale është shumë e veçantë, mjafton të përqafoheni dhe të qëndroni afër. Ndjenja – dhe jo vetëm pasioni – kultivohet dhe heshtjet mund të jenë aleatë të shkëlqyeshëm sidomos kur i vetmi që ka për të thënë fjalën e saj është zemra. Masa e vetme paraprake: le të divanizojmë veten pa kursyer.


Arratisje dashurie: nganjëherë përtacia merr përsipër, por pa bërë ndonjë marrëzi, mund të gjesh mundësi intriguese me kosto absolutisht të ulët për një fundjavë larg shtëpisë. Kufiri i vetëm është zgjedhja: midis qyteteve të artit, vendpushimeve spa ose shtratit dhe mëngjeseve me spa të vogël, fjala e duhur është: kohë e lirë!


Dhoma do të jetë universi në të cilin do të përqëndrohet vëmendja për një fundjavë të pasionit të ripërtërirë. Një ishull i vogël lumturie për të jetuar së bashku: kurrë pa të!


23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)