Teksa pergatitjet per dasmen e ciftit jane drejt fundit Edi Rama dhe bashkeshortja e tij Linda Basha kane vendosur te rrefehen ne emisionin Top Story kur Rama eshte rrefyer politikisht te pakten dy vitet e fundit.

Cifti Rama u shprehen te emocionuar ne kete rrefim roze kesaj here. Linda Basha tha se mbiemri i saj i ri do te jete ai i Edi Rames duke theksuar se eshte tradcionale dhe shqiptaret e kane mbajtur kete tradite qe bashkeshortja te marre mbiemrin e bashkeshortit.

Ajo ka rrefyer edhe njohjen me Edi Ramen. Kontakti i pare personal me emrin Edi Rame ka qene par aviteve 821690. Ne ate kohe kam qene e sapodiplomuar ne Universitetin e Tiranes dhe me pas ne ngjarjet e dhjetorit Edi Rama filloi te njihej me shume. Personalisht jemi takuar shume vone atehere kur Edi filloi te ndryshoje Tiranen u shpreh zonja Basha.

Me tej ajo tha se kishte lindur ne nje familje tiranase te vjeter duke treguar per prinderit e saj babai muzikant dhe nena punetore. Per sa i perket karrieres se saj Linda Basha u shpreh se menjehere pasi kam mbaruar Fakultetin e Ekonomise dhe masterin kam studiuar problemet jo vetem ne Shqiperi por edhe ne Evropen Juglindore. Nuk kam pushuar dhe nuk pushoj as sot se beri rolin e nxeneses se mire.

Kreu socialist Edi Rama tregoi momentin e shperndarjes se lajmit per martesen ne ate nate te vone te disa diteve me pare kur gazetat tashme e kishin marre informacionin dhe te nesermen do te benin publik martesen e trete te kreut socialist.

Me ngut shkruajta ate mesazh i cili u be thjesht per te ndare kete lajm per te mos e mesuar kete gje nga gazetat. Per fat te keq Olsi vellai i Rames nuk eshte ne Tirane por nuk ka nje celular dhe kete e lashe ne mesazhin e nenes tha Rama.

Ai foli edhe per te birin se si e ka pritur lajmin Gregori eshte nje shok nje njeri i hapur. Ka bere ndryshim te jashtezakonshem nga adoleshenca ne kete moshe dhe e priti me gezim te vecante.

Rea eshte kuptimi me i madh i jetes sime. Eumlshte nje femije komunikues dhe kete e ka jo vetem per shkak te asaj qe babai i saj dhe une kemi bere por edhe per shkak te gjysherve te Reas tha Basha e pyetur se si e ka pritur lajmin e bija 20-vjecare.

I pyetur per rolin qe do te kete Linda Basha ose Linda Rama ne pjesen politike Rama u pergjigj Eumlshte e sigurt qe Linda eshte gjysma ime me e mire dhe pa dyshim ne bisedojme shume ceshtje dhe e degjoj me vemendje ate cka Linda thote. Sigurisht ajo eshte e dhene pas puneve te saj te cilat i ka me shume pasjon. Jam i bindur se duke qene e distancuar nga arena e betejes se perditshme politike do te jete nje mbeshtetje shume e mire dhe nje pike referimi e domosdoshme.

Ndersa Linda u shpreh Sigurisht qe nuk do luaj nje rol ne politike. Mendoj se do te jem nje mbeshtetese shume e mire e Edi Rames. Te jesh nje grua ne politike eshte nje sakrifice e madhe dhe te kesh bashkeshortin ne politike eshte veshtiresi e madhe. Une do te jem mbeshtetese shpirterore e Edi Rames. Une nuk do te merrem me politike. Besoj se nuk ka nevoje pasi ne e kemi nje ne politike dhe ai eshte Edi.

Vleresimi per Edi Ramen

Ne te gjitha sulmet qe ka pasur ne politike nuk ka asgje te vertete me Edin real. Eumlshte e veshtire ta pershkruash tani. E kam te veshtire pasi me duket sikur levdoj te dashurin e jetes sime. Fakti qe une sot jam ne krahet e Edit eshte e kuptueshme vleresimi im per te. Edi ka dy cilesi pozitive eshte shume njerezor dhe shume komunikues.

.....Edi Ramen nuk e kam votuar se e kam njohur por se e kam njohur ndaj e kam votuar. Me Edin ndajme mendime te njellojta dhe e shohim boten te dy njelloj.

Cifti ka folur me pas edhe per jeten qe do te bejne pas marteses ku vlen te theksohet se ata do te jetojne ne nje apartament me qera fare prane Piramides.

Ne listen e te ftuarve ne dasme sic theksoi Rama do te jene shume persona. Midis tyre do te jene sic tha ai edhe Ben Blushi dhe Kastriot Islami. Shpenzimet e dasmes sic rrefeu zonja Rama do te jene te perbashketa por theksoi ajo ceremonia do te jete e thjeshte.

Si bashkeshorte e Edi Rames do te jem prane tij sa here te jete e nevojshme dhe absolutisht kur nuk do te jete e tille perfundoi ajo kur u pyet nese do te ishte ketu e mbrapa person publik.


2010-10-21 2241