Festa
Ditt e shenjta t bektashianve mbledhin besimtart pr festn e Kulmakut

Dy ministra t kabinetit “Berisha” kan uruar besimtart bektashinj pr festn e Kulmakut n malin Tomor. Ministri i Brendshm, Lulzim Basha, ministri i Novacionit, njkohsisht deputeti i ktij qarku, Genc Pollo, ishin dje n teqen e Kulmakut n malin Tomor, duke u
kshtu pelegrint e radhs s ksaj feste. T shoqruar nga prefekti i qarkut, Bujar Hoxha, dy ministrat ishin prezent n malin Tomor rreth ors 10:00 t paradites s djeshme, ku kan shijuar fillimisht bukurit e Tomorit, ndrsa m pas jan njohur edhe me ritet e fests. Pas ksaj, ministrat uruan n teqen e Kulmakut kryegjyshin e bektashinjve, Baba Reshat Bardhi, pr festn. N sheshin prpara teqes, ku ishin mbledhur qindra pelegrin t radhs, ministrat uruan q festa t kalohej sa m mir, ndrkoh q e cilsuan at si nj mundsi tepr t mir pr zhvillimin e turizmit n kt qark. Basha e Pollo than se n kt mnyr Qarku i Beratit promovon dhe nj nga vlerat e tij m t mira, si sht edhe zhvillimi i turizmit malor. Nga ana tjetr ata premtuan se s shpejti do t ndrtohet edhe rruga Gjerbz-Kulmak, pjes e aksit t rndsishm Skrapar-Tomor, e cila aktualisht ka mbetur pezull. Prfundimi i ndrtimit t ksaj rruge do t bj t mundur q n t ardhmen n kt qark t vijn m shum vizitor, pr t shijuar malin e Tomorit n do koh, jo vetm gjat ditve t pelegrinazhit.
Q prej dats 18 gusht n malin Tomor jan duke u zhvilluar ditt e pelegrinazhit, t njohura si ditt e shenjta t bektashianve. Aktualisht, msohet se pjes e ksaj feste kan qen rreth 30 mij pelegrin, t cilt jan lutur pr shndet e lumturi n familjet e tyre. Kjo fest pritet t mbyllet zyrtarisht m 25 dat gusht.
#