Jacques Achot, profesor pr skenar dhe regji n FEMIS (Shkolla Kombtare Franceze e Filmit) ligjroi n kuadr t festivalit Skena UP pr rrfimin, kineman dhe kulturn. Po ashtu, ai foli pr metodat m bashkkohore t shkrimit t skenarit.Achot tha se n film skenari sht i rndsishm, por nuk sht gjja m kryesore.Skenari n vete nuk sht i vlefshm, nuk ekziston. Ajo q e bn skenarin t ekzistoj sht filmi.Sipas Achotit, jan pak filmbrs t cilt e kan nj vizion specifik dhe ktu nis edhe problemi se ka sht rrfimi. Achoti pohoi se s pari identifikohet problemi, pastaj vmendja fokusohet n kuptimin e shtjes dhe n fund vjen ballafaqimi. N tregimin e nj rrfimi ju keni eksperiencn njerzore. Procesi i ekperiencs njerzore kalon npr kta hapa, tha ai.Achot tregoi se Franca, vendi prej nga ai vjen, prodhon m shum se 220 filma brenda nj viti, ndrsa shfaq rreth pes mij. Sipas Achotit, asyeja pse Franca prodhon kaq shum filma sht krejtsisht politike. N kt aspekt, sipas Achotit, shteti investon n film dhe sht humbs nga ana ekonomike, por m s shumti prfiton qytetari francez.