Qeveria vendos shtesa t rrogave vetm pr njsit vendore me pak banor

Qeveria mori dje vendimin t bj nj rritje pagash pr kryetart dhe nnkryetart e komunave dhe bashkive t vogla deri n 50 mij banor dhe pr t gjith npunsit vendor n t gjith vendin. Por, nga ana tjetr, n vendimin e qeveris nuk parashikohet rritje pr kryetart dhe nnkryetart e bashkive t mdha, t cilat, duke nisur nga Tirana, n pjesn m t madhe t tyre jan t qeverisura nga prfaqsues t Partis Socialiste. N vendimin e djeshm, Kshilli i Ministrave vendosi t rris dyshemen e pags pr kryetart e njsive vendore, nga 20.001 deri n 50.000 banor, duke e uar n 51.000 lek dhe tavanin n 90.000 lek. Po kshtu, dyshemeja e pags pr nnkryetarin e bashkive deri n 50.000 banor do t jet 41.000 lek dhe tavani 77.000. Rritje me t njjtin ritm kan psuar edhe drejtuesit e komunave n t gjith vendin. Po kshtu, qeveria ka vendosur t rris edhe pagat e npunsve civil, q jan pjes e pushtetit vendor n t gjith vendin, duke vendosur nj dysheme dhe tavan m t lart page se ajo q ishte parashikuar n vitin 2009. N vendimin e marr dje nga Kshilli i Ministrave sht vendosur sht vendosur q n administratn vendore t futet parimi i shprblimit pr t gjith ata punonjs, t cilt jan t pajisur me nj Diplom t Nivelit t Dyt ose Master. “Punonjsit q punojn n pozicione q lidhen me procesin e informatizimit t veprimtaris s administrats publike vendore dhe krkojn, n mnyr t detyrueshme, ‘Diplom t nivelit t dyt’ apo ‘Diplom t integruar t nivelit t dyt’ apo t barasvlefshme me to sipas legjislacionit t arsimit t lart, n degt Inxhinieri elektronike apo Informatik, prfitojn nj shtes pr kushte pune, prej 10,000 leksh”, theksohet n vendimin e djeshm t qeveris. N vendim theksohet se efektet financiare, q rrjedhin nga zbatimi i tij, pr vitin 2010, t prballohen nga t ardhurat e vet njsive t qeverisjes vendore, pr vitin 2010. Mosrritja e pagave pr drejtuesit e bashkive t mdha n vend, lidhet edhe me akuzat q Kryeministri Berisha u ka
koh m par drejtuesve vendor pr nivelin e lart t pagave q vendosin pr kshillat bashkiak pr ta. Kto akuza duket se jan shigjetuar nga Kryeministri Berisha drejt Bashkis s Tirans, e cila drejtohet nga kundrshtari i tij politik, Edi Rama. Tashm, pas vendimit t qeveris, iu takon kshillave bashkiak dhe komunal n t gjith vendin q, n baz t kritereve ligjore, t vendosin edhe pagat e detajuara pr administratn e bashkive dhe t komunave n kuadr t indeksit dysheme dhe tavan.
#