Rriten tensionet nga traziratE hene 28 Janar 2013 1021

Egjipt Gjendje e jashtezakonshme ne disa qytetePresidenti egjiptian Muhamed Morsi ka shpallur gjendjen e jashtezakonshme per 30 dite ne tre qytete te vendit Ne qytetet Port Said Ismailia dhe Suez Jane vrare dhjetera njerez dhe plagosur qindra te tjere gjate vales me te fundit te traziraveNe lajmerimin e tij presidenti Morsi premtoi nisjen e dialogut me perfaqesues politike prej dites se sotme me qellim zgjidhjen e krizes se fundit Nga trazirat e fundjaves qe shkoi humben jeten rreth 50 njerez pjesa me e madhe e te cileve ne qytet-portin e detit Mesdhe Port Said Te pakten shtate persona u vrane nje dite me pare ne kete qytet ndersa te shtunen humben jeten 30 njerez Ne qytetet Port Said dhe Suez jane vendosur forca te shtuara ushtarakebr p