Infeksionistët dhe dermatologët: Bëni kujdes në vendet ku plazhoni
Infeksionistt dhe dermatologt n Durrs kan paralajmruar dhe kan dhn alarmin se “ndotja n disa pika ku njerzit bjn plazh, ka rritje, ndaj duhet t bjn kujdes me ujin, rrn dhe ushqimet”. Por ndonse sht deklaruar marrja e masave pr sigurimin e nj sezoni turistik t pastr, kjo gj nuk sht arritur, veanrisht pr plazhet q kan frekuentimin m t lart n Durrs.


Nga t dhnat e publikuara nga ekspertt e Shndetit Publik n Durrs, rezulton se edhe pr kt sezon situata m problematike paraqitet n qytetin e Durrsit, plazhet e t cilit kan nivel t lart ndotjeje, duke i
shumicn e tyre t pafrekuentuara. Dermatologt dhe infeksionistt deklaruan se “n disa zona sht kshilluar q t mos bhet frekuentimi i tyre, duke qen se analizat e kryera kan dshmuar pranin e nj ngarkese t lart mikrobiologjike n uj”.


Sipas tyre, “frekuentimi i ktyre zonave mund t bhet shkak pr shfaqjen e komplikacioneve t shumta shndetsore. Kjo situat ka rezultuar e njjt pothuajse n t tria serit e monitorimeve t kryera deri n mbyllje t muajit korrik dhe fillimin e muajit gusht”. Sipas tyre, shkak kryesor i ndotjes s ujrave bregdetare jan shkarkimet e ujrave t zeza n det si dhe shkarkimet e ujrave urbane t patrajtuara, t cilat derdhen direkt apo indirekt n det.


Konkretisht, ndr zonat m t rriskuara paraqiten plazhi pran Currilave. Probleme t shumta jan vn re edhe n plazhin e Zhironit, te brryli, n zonn e Shkmbit t Kavajs, te Plepat. Prve zonave t prmendura m sipr, problematik ka rezultuar edhe plazhi n Golem, frekuentimi i t cilit do vit sht paraqitur n shifra t larta.


N raportin e hartuar pohohet se plazhi i Plepave sht i ndotur prtej parametrave t konfirmuara nga Organizata Botrore e Shndetsis apo dhe ato t Komunitetit Evropian. Shkak pr kt sht
gjetja e ngarkess s lart bakteriologjike, ndrkoh q n gjendje shqetsuese ka rezultuar t jet edhe mjedisi i plazhit, pasi n mes t rrs funksionojn kanalet e ujrave t zeza apo pellgjet ku mblidhen ujrat urbane, ekspozimi i t cilave shkakton nj er t rnd.


Analizat kan treguar se situata paraqitet problematike n plazhin e vjetr t ktij qyteti, i cili pothuajse do vit ka qen prezent n listn e plazheve t ndotura. Njkohsisht edhe prgjat zons Teuta - Plepa ujrat e zeza shpesh derdhen n det, n kt zon t ndihet prania e ngarkesave t larta bakteriologjike n uj. Analizat kan dshmuar se ndotja paraqitet n nivele tepr t larta pran zons s Currilave, n plazhin e Zhironit te brryli, n zonn e Shkmbit t Kavajs, te Plepat, n t cilat sht vrejtur nj nivel i lart ndotjeje.


Plazhi i Golemit sht i ndotur prtej parametrave t OBSH-s dhe Komunitetit Evropian, pasi jo vetm ujrat detare kan ngarkes t lart bakteriologjike, por n gjendje alarmante sht edhe mjedisi i plazhit, ku n mes t rrs vihen re kanale ujrash t zeza dhe pellgje ujrash urbane, q kundrmojn er t rnd. Sipas dermatologve dhe infeksionistve, “ndotja n plazh bhet shkak pr shfaqjen e infeksioneve t lkurs, t cilat jan nj grup smundjes q kan nj prhapje t shpesht dhe prekin nj kontingjent t konsiderueshm personash gjat stins s vers”.


Frekuentimi i plazheve publike si dhe ndotja n kto ambiente sht arsyeja kryesore e shfaqjes s ktyre infeksioneve. Sipas mjekve, kontakti i drejtprdrejt me faktort shprthyes, stafilokoku dhe streptokoku (mikrobe patogjene) si dhe funge t ndryshme q ndodhen n ujin e detit apo edhe t pishinave, rr apo shezlongje, shoqrohet me rritje t rrezikut pr shfaqjen e ktyre problemeve, veanrisht n lkur.


“Sigurisht q smundja shfaqet atje ku gjen terren t prshtatshm, n kushte t nj higjiene personale jo t mir si dhe varet edhe nga sistemi imunitar. Ky i fundit gjat ekspozimit n temperatura t larta tenton t dobsohet dhe pr pasoj individt preken m leht nga mikrobe t ndryshme, q qarkullojn n mjedisin e jashtm. Ndrkoh, kategoria m e rriskuar mbeten fmijt.


S pari, rreziku qndron n faktin se jan smundje ngjitse. Ato mund t transmetohen leht, nse nuk respektohen kushtet higjieno-sanitare t tilla, si: prdorimi i t njjtit peshqir, prdorimi i veshjeve personale dhe shapkave e sandaleve personale etj. dhe sigurisht, nse kta shkaktar patogjen gjejn terren t prshtatshm pr t’u shfaqur.


Ve ksaj, mund t ndodh q smundja t prhapet n trup dhe t jap komplikacione q krkojn trajtim m t gjat. Gjithsesi, mbetet detyr e bashkis pr t eliminuar problemet me ndotjen dhe pr t siguruar higjien maksimale pr turistt vendas dhe ata t huaj.