Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi, inspektoi punimet
Rrugt drejt destinacioneve turistike jan kthyer n prparsi t Ministris s Transporteve, me qllim lehtsimin e udhtimit drejt tyre. Nj pjes e mir e tyre jan rehabilituar dhe asfaltuar e duke ofruar komoditet pr t gjith turistt q i prdorin ato. Por destinacionet turistike t cilave u jan asfaltuar rrugt, nuk jan vetm n zonat bregdetare, q jan dhe m t frekuentuarat, por edhe rrugt e zonave turistike malore, q t ofrojn malin dhe freskin e bjeshkve. Nj nga kto destinacione sht dhe rruga Bajram Curri - Valbon, nj pjes e rndsishme e s cils sht asfaltuar nga puna q ka kryer firma “Geci”. Punimet e ksaj rruge, ku afro 5 kilometra jan asfaltuar, i ka inspektuar vet ministri i Transporteve, Sokol Olldashi, i cili ka vn theksin n punn q po bn ministria pr asfaltimin e rrugve me destinacion turistik. Olldashi sht informuar gjat inspektimit se ka prfunduar asfaltimi i 5 km t segmentit rrugor Bajram Curri - Margegaj - Dragobi, pjes e rrugs turistike Bajram Curri - Valbon, me nj gjatsi totale 27 km. Ndrkohe q n pjesn e mbetur, Dragobi - Valbon prej 11 km kan mbaruar punimet e trases s rrugs, veprat e artit dhe pritet t filloj asfaltimi. Rruga sht e ndrtuar sipas t gjitha standardeve, me nj gjersi 6 m, me 2 kalime. Ky sht nj investim i buxhetit t shtetit me nj vler prej 1 miliard lek. Kjo rrug ka nj rndsi t madhe pr zhvillimin e turizmit malor n zonn e Veriut. Ministri Olldashi ka inspektuar punimet dhe n t njjtn koh sht ndalur edhe n segmentin Kuks - Krum, pjes e unazs lindore t vendit. N 6 km e par t rrugs Kuks - Krum kan prfunduar punimet e trases dhe t gjitha veprat e artit, rruga sht gati pr shtresat e asfaltimit. Ky aks rrugor ka nj rndsi, sidomos gjat periudhs s dimrit, pasi prdoret si segment alternativ n rastin kur aksi Qaf-Mali - Fierz bllokohet nga dbora dhe ngrica. Gjat inspektimit, ministri Olldashi theksoi se ritmet e punimeve jan shum t mira n t dy kto segmente t rndsishme pr vendin.


“Ritmet e punimeve jan shum t mira si n rrugn Kuks - Krum q sht pjes e unazs lindore t vendit, po ashtu dhe n nj rrug tjetr t rndsishme si sht ajo e Valbons. Rruga e Valbons sht kryesisht me destinacion turistik dhe sht pjes e programit q kjo qeveri ka n krijimin e infrastrukturs n t gjitha zonat q jan atraksion turistik, jo vetm detar, por edhe malor. Pothuajse kemi mbyllur t gjitha rrugt q ojn n bregdet dhe u jemi drejtuar rrugve q kan destinacion turizmin malor”, - tha Olldashi Ndrsa drejtuesi i kompanis “Geci” sh.p.k., z. Ram Geci, q po kryen punimet n rrugn e Valbons, u shpreh: “Po punojm mE ritme t larta dhe me kapacitete t plota dhe punimet kan ecur shum mir, pavarsisht vshtirsive t reshjeve t shumta gjat dimrit”.