TIRAN - Opozita riktheu dje ne Kuvend debatin per ligjin e pronave i cili u rrezua nga Presidenti Topi dhe u miratua per here te dyte nga mazhoranca. Deputetet socialiste akuzuan shumicen qeverisese dhe kryeparlamentaren Topalli se ka shkelur Kushtetuten duke hedhur per votim dy here te njejtin ligj pasi heren e pare ai nuk mori votat e duhura. Sipas socialisteve demokratet manipuluan votat ne Parlament duke kaluar ligjin edhe pse gjate seances plenare te nje jave me pare shumica nuk pati numrat e nevojshem. Kreu i grupit parlamentar Socialist Gramoz Ruci e vleresoi si shkelje te parlamentarizmit dhe te rregullores votimin e dyte. Per kete arsye ai kerkoi qe Keshilli i Rregullores te mblidhet dhe ta shfuqizoje ate.Deputetet e majte tentuan zgjatjen e diskutimit per ligjin e pronave jashte minutazhit te caktuar per kohen e lire por kryeparlamentarja nderhyri duke kerkuar vazhdimin e punimeve me pikat e tjera te rendit te dites. Pas kesaj opozita vendosi te largohet nga seanca dhe te mos marre pjese ne votimin e disa pikave mes tyre dhe Dekreti i Presidentit per Gjykaten Kushtetuese. Per kete dekret socialistet kishin dhene voten pro nje dite me pare ne komisionin e ligjeve. Per demokratet procedura e ndjekur nga Kuvendi per miratimin ketij ligji nuk pati asnje shkelje. Ne ju kerkojme qe te zbatoni Kushtetuten e vendit pasi nuk mund te beni deshmitare shurdhe dhe te verber opoziten per aktet tuaja. Zbatoni Kushtetuten qe thote se cdo votim i kryer ne kundershtim me ligjin themeltar te shtetit apo rregulloren e kuvendit eshte i pavlefshem - tha Ruci.Kreu i grupit parlamentar Socialist u shpreh se mazhoranca manipuloi edhe votimin elektronik dhe lajmeroi se opozita do te beje barrikade per mbrojtjen e ligjit. A mund te kete me votim te lire ku te zgjedhurve te ketij vendi u mohohet u trukohet vota pas urdhrave te dhene nga krahu i qeverise Ne jemi te vendosur per te qene nje barrikade per te zbatuar ligjet kushtetuten dhe rregulloret e ketij vendi - theksoi Ruci. Gjate fjales se tij ne Kuvend kreu i grupit Socialist iu drejtua Presidentit Bamir Topi duke i kerkuar qe te reagoje per proceduren e ndjekur nga Kuvendi. Une i bej apel Presidentit te vendit. E shikon apo nuk e shikon ti sesi mazhoranca shkel Kushtetuten e vendit dhe sesi shkelet dekreti yt - tha Ruci. Ai kerkoi nderprerjen e seances dhe mbledhjes e Keshillit te Rregullores qe te shfuqizoje votimin per rrezimin e Dekretit tePresidentit. Ndersa kreu i grupit parlamentar Demokrat Astrit Patozi deklaroi se problemet teknike nuk mund te kthehen ne probleme politike. Ju ftoj te mbyllet ky debat pasi jua shpjegova se nuk ka asnje cenim te Kushtetutes dhe rregullores. Sa per thirrjet qe iu bete pronareve legjitim une u flas atyre shume sinqerisht. Para nesh ju folen ata qe ju moren pronat dhe ata qe ju cuan ne burg - u shpreh Patozi.Pas akuzave te opozites per parregullsi ne procesin e votimit te Dekretit te kreut te shtetit kryeparlamentarja Topalli deklaroi gjithcka ka qene kushtetuese. Dekreti rrezohet kur kunder tij votojne shumica e te gjithe anetareve te Parlamentit. Dhe ne seancen e kaluar kane votuar sipas Kushtetutes per rrezimin e Dekretit te Presidentit shumica e te gjithe anetareve te Parlamentit. Pike. Votimi eshte kushtetues. Por ju keni te drejte te ankimoni si cdo gje ne kete bote - tha Topalli.