Konflikti ushtarak n Osetine Jugore , ishte shkaku q syt dhe vesht e t gjith bots u rikthyen drejt Rusis.Bota , me n krye Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe vndet e tjera Perndimore ,filluan t diskutojn shkaqet e ktij konflikti dhe pasojat pr t ardhmen , sikur konflikti t kishte lindur n nj moment q nuk pritej .Kritikat e Vladimir Putinit n Shkurt t vitit 2007 pr sistemin botror me nj super fuqi t vetme u bn shkak q shum politikan dhe analist strategjik t bots ta vlersonin si sinjalin e rifillimit te Lufts s Re t Ftoht.Qndrimet e Putinit,ish drejtorit te Sherbimeve Sekrete t BRSS,sado t maskuara q mund t shpreheshin, reflektonin dshirn e rikthimit t Rusis n pozicionin e superfuqis t periudhs s para viteve 1990-.Presidenti Putin ,tani kryeministri i ri i Federats Ruse,shprbrjen e ish BRSS e ka vlersuar si zhvillimin m tragjik t shekullit t 20-t.Prandaj Putini, si gjat periudhs q ishte president,ashtu edhe me pozicionin e kryeministrit punon q t ribj nj Rusi t madhe e t fuqishme pr t shptuar popullin e tij nga ndjenja e disfates s madhe q kaloi.Por, kt mendim nuk e kan vetm Putini dhe bashkpuntort e tij t ngusht q drejtojn Rusin.Ky sht nj realitet q ushqehet n masn m t madhe t popullsis ruse,pr nj Rusi t fuqishme dhe pr nj Rusi q t kt forcn e saj n vendimet q merren pr zhvillimet ndrkombtare.Zhvillimet si, Revolucionet Kadife q u realizuan n vndet si, Gjeorgjia,Ukraina ,Krgistani ,prpjekjet pr zgjerimin e NATO-s,prparsit e zbatimit t projektit t mbrurojs s raketave n Evropn Lindore ,njohja e pavarsis s Kosovs etj e kan nxitur Rusin q t dal m hapur me planet e saj strategjike. Kto hapa q u hodhn nga Perndimi ,n Rusi komentohen si goditjet e fundit t nj Lufte t Ftoht dhe nj pjes e rndsishme kmbngulin q n kt periudh duhet ti kundrvihen Ameriks.Kur ne ndryshimin e potencialeve q ndodhen n Kaukaz e shikojme si nj prfundim t natyrshm t ksaj periudhe , po kshtu shikojm se problemi i ka kaluar kufijt e Kaukazit dhe Rusia ka hyr n nj periudh t re .Edhe bota ka hyr n prag t nj periudhe t re , e cila do t detyrohet t ndryshoj parametrat e lufts s ftoht. Ashtu sic shkruanin m 26 Gusht 2008 n

Wall Street, Lindsej Graham dhe Zhoe Lieberman,konfliktet e Gjeorgjis nuk duhen lexuar n drejtim t nj demokracie q ndodhet n nj qoshe t Europs,por nj lexin kundr rendit botror. N nj pjes t rndsishme t botimeve Perndimore ne shikojm botime q i afrohen ktij kuptimi . Edhe media Ruse ,me nj her mbas pushtimit t Osetias Jugore, sht e mbushur me lajme dhe komente n drejtim t parparimit t Rusis ,pr tu rikthyer nj forc e madhe botrore. Edhe media Bullgare sht shprehur q ti besohet Rusis,mbas gjith ksaj rnijeje, Rusia do t ribhet nj fuqi e madhe dhe kt do ta bj V.Putini . N komentet e ktij vndi sllav,vlersohet se Rusia pr Ositian Jugore i dha t gjith bots mesazhin e rikthimit t saj,vecanrisht NATO-s,Bashkimit Europian dhe Shteteve t Bashkuara t Ameriks q mbshtetn Gjeorgjin.Pr kt cshtje, para disa ditsh Presidenti i ri i Rusis, Dimitri Medvedev miratoi Konceptin e politiks s re t Jashtme .Cshtja q trheq m shm vmndjen n kt document pr konceptin e politiks s re t jashtm sht se, Rusia karshi problemeve q jan n permasat globale do t zgjedh rrugn e ndrhyrjes s drejt pr drejt.Me shprehjen q ndodhet n kt dokument ,duke zn vnd n krye t tij Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Europa , ajo prllogaritjet i bn me Perndimin q punon t neutralizoj Rusin dhe q tani e ka humbur monopolin global .M tej ajo vlerson se koha tregoi se nuk pati vler n zgjidhjen e problemeve sistemi botror m nj superfuqi t vetm dhe ndrhurjet ushtarake t nj anshme,nxitn edhe nj gar t re armatimi . Strategjia e re e politikes se jashtm ,kur shikohet dhe vlersohet n trsin e saj nga dokumenti n fjal ,rezulton se n periudhn e presidentit t ri Medvedev do t jet nj politik m agresive dhe me m shum prplasje me Perndimin.N kundrshtim t koncepteve t politiks s jashtme q u prgatitn n periudhat e Jelcinit dhe Putinit ,politika e jashtme e Medvedevit do ta kthej Rusis n politikn e ndrhyrjes s saj, si nj forc e madhe n zhvillimet e rendit botror, duke u justifikuar kt me vlersimin se sistemi botror me nj superfuqi ishte kalimtar dhe tashm ka prfunduar.N tekstin pr konceptit e ri t politiks s jashtme nnvizohet mos miratimi i rolit t aleancave ushtarake t ngjashme me NATO-n pr zgjidhjen e problemeve q perballet bota .Ai prkufizon se vetm Kombet e Bashkuara jan aktori m i mir n zgjidhjen e problemeve q ka bota dhe Ai duhet t ngelet pr zgjidhjen e ktyre problemeve .Ndrsa per zgjerimin e NATO-s dokumenti n fjal shprehjet posacerisht n nj kapitull t vecant :"Rusia,marrdhniet me NATO-n ,do ti mbshtes n marrdheinet q mbshteten me nj partneritet t bararabarte me t ,ndrsa vndet antare t NATO-s do t lvizizn n kuadrin marrveshje Rusi-NATO. Sigurimin e tyre ato do ta krkojn me kushtin t hedhin me firmat pr nj rrug q realizon edhe sigurin e Rusis. Rusia vazhdon t jet kundr zgjerimit t NATO-s, kundr marrjes n alenac t Ukrains dhe Gjergjis dhe vecanrisht kundr instalimit dhe vendosjes se paisjeve t NATO-s n kufijt e Rusis .Por ,nga ana tjetr n Rusi vazhdojn diskutimet edhe pr problemet q do t mund t lindin gjat periudhs s zbatimit t konceptit t ri t politiks s jashtme t saj. N kt kuadr ,diplomacia dhe burokracia e punve t jashtm t Rusis po punojn pr t adaptuar veprimtarit e tyre n prshtatje me konceptin e ri. Sipas t dhnve t shtypt Rus, presidenti Medvedev,ka organizuar nj mbledhje me diplomatt pr tua spieguar atyre konceptin e politiks s re. Pjesmarrsit e ksaj mbledhjeje kan deklarauar se nuk e kan par asnj her tjetr kaq t ashpr Medvedevin n diskutimet e tij .Medvedi, kur ju drejtohej displomatve ,dshironte tu tregonte atyre se ishte pr nj qndrim agresiv dhe prdorimin e inisiativs kundr sulmeve q jan ndrmarr ndaj intersave t Rusis.Ai,kt qndrim e vrtetoi plotsisht me politikn agresive ,t lufts rrufe ndaj Gjeorgjis.Aq e shpejt dhe dinamike ishte kjo ndrhyrje sa q shokoi t gjith Perndimin.Ajo e nxorri pr 24 or jasht luftimit Gjergjin dhe e vendosi at nn kontyrollin e plot t saj.Njohu pavarsine e Osetias Jugore dhe t Abhazjas dhe vendosi marrdhniet diplomatike me to.Problemin e Osetias Jugore dhe t Abhazjas i krahason me Kosovn dhe nprmjt tyre u bn presion Ameriks dhe t gjith Perndimit.Paralajmroi Amerikn dhe Polonin pr marrveshjen e instalimit te mbarojtjes raketore.Ka krcnuar Amerikn dhe NATO-n pr planin e antarsimit t Gjeorgjis dhe Ukrains n kt alenace.Pra, ariut Rus i sht rritur shum oreksi.N nj periudh t afrt mund ta shikojm edhe konfkiltin ushtarak ndaj Ukrains,vecanrisht pr Krimen.Rusia me konceprin e ri t politiks s jashtme te miratuar nga presidenti Medvedev prgatitet ethshm pr tu rikthyer njri nga aktort kryesor t politiks dhe siguris globale,me qllim q t konkuroj Amerikn,vecanrisht tani q po prballet me krizn m t rnd financiare. Megjith at, Amerika do t vazhdoj t jet edhe pr nj periudh jo t shkurtr e vetmja superfuqi n bot,megjith zhvillimet e shpejta t Kins,Hindis dhe Rusis.