Flamujt dje u vendosn n gjysmshtiz dhe u anuluan t gjitha programet anemban Rusis, pasi q vendi ishte n zi pr 112 viktimat e zjarrit, i cili shprtheu gjat fundjavs n nj klub t nats. Me dhjetra persona tjer kan psuar lndime dhe po luftojn pr jett e tyre.Banort vendosn lule t bardha dhe t kuqe, para vendit n t cilin ndodhi aksidenti n qytetin Perm, n Ural, rreth 1150 km n lindje t Mosks.Disa banor theksuan se korrupsioni i ka mundsuar pronareve t klubit t siguris q pr vite me radh t injorojn rregullat pr mbrojtje nga zjarri.Presidenti i Rusis, Dimitri Medvedev, shpalli ditn e sotme dit t zis kombtare dhe bri thirrje pr dnimin e rnd t atyre, q jan prgjegjs pr shprthimin e zjarrit.Policia ka arrestuar pronarin dhe dy menaxhert e klubit, nn akuzat pr vrasje dhe pr mosrespektim t rregulloreve pr mbrojtje nga zjarri.Kryeministri i Rusis, Vladimir Putin, vizitoi disa prej t lnduarve, t cilt u drguan n Mosk pr shrim t mtutjeshm.Gjja m e rndsishme tani sht q t shptohen ata, t cilt kan psuar lndime. Shum prej tyre jan n gjendje mjaft t rnd, tha Putin.