Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar një video të testit më të fundit të një rakete të re interceptuese, e cila ka për qëllim të zëvendësojë përbërësin me rreze të shkurtër të mburojës ABM, që mbron Moskën.


Videoja e publikuar të hënën tregon provën me rreze dëbore Sary Shagan në Kazakistan, ku Rusia teston raketat e saj antiballistike dhe një silurë raketash që gjuan interceptorin. Predha del në qiell drejt një objektivi, duke lënë pas një re të avullit dhe borës.


Ushtria ruse nuk do të japë detaje të mëtejshme mbi këto teste, duke thënë vetëm se raketa e re është gati të përfundojë provat dhe të hyjë në shërbim.


Interceptori me sa duket do të zëvendësojë raketat anti-balistike me rreze të shkurtër 53T6, të cilat shërbejnë si pjesë e një mburoje ABM, që mbron Moskën nga një goditje e mundshme bërthamore.


Rusia nuk prodhon ato raketa dhe përfundimisht do t’i duhet t’i zëvendësojë ato për shkak të moshës së tyre.


E quajtur “PRS-1M”, raketa e re interceptuese thuhet se ka një motor të ri të aftë për ta përshpejtuar atë deri në 4 km për sekondë, komponentë më të lehtë lëshimi dhe një sistem të avancuar udhëzimi, i cili lejon që ai të rezistojë më mirë ndaj kundërmasave të vendosura nga një ICBM-ja hyrëse.


Madhësia e predhës është e njëjtë me 53T6, pasi ajo do të vendoset nga të njëjtat silura rreth kryeqytetit rus. Testi i mëparshëm i zëvendësimit të 53T6 u raportua në nëntor 2017.12 shkurt 2018 (gazeta-Shqip.com)