Lobisti i njohur dhe ish-kryetari i fushatës së Donald Trump, Paul Manafort është njohur të enjten me masën e sigurisë të paracaktuar nga gjykata dhe atij do ti duhet të kryejë pothuajse katër vjet burg.


Dënimi është shumë më pak se ajo që pritej dhe ishte kërkuar nga prokurori Robert Mueller, që e akuzoi atë për mashtrime financiare, teksa hetoi marrëveshjen e pretenduar të Manafort me qeverinë ruse në vitin 2016.


Krimet, ndonëse serioze, nuk lidhen drejtpërdrejt me punën e Manafort si kryetari i fushatës së Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.


Duke reaguar ndaj dënimit të Manafort, Presidenti Donald Trump shkroi të premten në mëngjes në Twitter duke i nxjerrë komentet e gjyqtarit pak nga konteksti. Ai tha se gjyqtari në rastin Manafort dhe avokati mbrojtës i Manafortit “deklaruan me zë të lartë për botën që të dëgjonte se nuk kishte bashkëpunim me Rusinë”.


“Por gjuetia e shtrigave vazhdon”, shtoi Presidenti i SHBA-ve, duke iu referuar hetimeve të posaçme.


69-vjeçari Manafort përballej me akuza që shkonin deri në 25 vjet burg, një dënim që mund ta mbante në qeli për të gjithë pjesën e mbetur të jetës së tij.


Edhe dënimi me më shumë se katër vjet, është më i gjati që i është dhënë ndonjëherë ndonjë të pandehurit në hetim nga Mueller.


Dënimi i tij përfundon një hetim dy-vjeçar që midis kur dolën në pah lidhjet financiare të Manafort me Ukrainën, ndërsa ai drejtoi fushatën presidenciale të Trump. Që atëherë, Manafort, i njohur më parë për flokët e zinj, kostumet e shtrenjta dhe lidhjet me republikanët, u kthye në gri dhe fizikisht u tret.


“Dënimi ishte shumë më pak seç kërkuan prokurorët e egër Demokratë”, tha avokati i presidentit Trump, Rudy Giuliani në një deklaratë të premten për CNN, duke sulmuar ekipin e Mueller për lidhje politike me të majtët.


“Ata duhet të turpërohen nga trajtimi i tyre i tmerrshëm ndaj Manafort, të cilin ata e shtynë pa pushim sepse, ndryshe nga Michael Cohen, ai nuk do të gënjente për ta çuar çështjen në favor të tyre”.


Gjykatësi federal që e dënoi atë të enjten, tha se Manafort kishte kryer krime të rënda dhe kishte vuajtur në burg. Shuma e kohës që mori ishte “e drejtë”, tha gjyqtari T.S.Ellis.


Megjithatë, dënimi u ul me dy dhjetëvjeçarë poshtë asaj që kishte qenë rekomandimi i gjykatës dhe çfarë mbështetën prokurorët. Prokurorët në gjykatë thanë se shpresonin se dënimi do të ishte “substancial”.


Ellis tha se mendonte se rekomandimi 19 deri 25 vite ishte i tepruar.


“Jeta është të bësh zgjedhje, Z. Manafort dhe të jetosh me zgjedhjet që bën”, tha Ellis para se të dorëzonte dënimin e Manafort të enjten në një gjykatë të Virxhinias. “Ke bërë zgjedhje për t’u angazhuar në sjellje kriminale”, shtoi ai.


Manafort u dënua verën e kaluar për mashtrim ndaj bankave dhe qeverisë, dhe për mos pagimin e taksave prej miliona dollarësh nga të ardhurat që kishte fituar nga konsultimet politike ukrainase.


Ai kishte qenë prej kohësh një objektiv i hetuesve federalë dhe ekipit të Mueller – dhe pritej të ishte një bashkëpunëtor në hetimin e Prokurorit special, kur ai u deklarua fajtor shtatorin e kaluar pas dënimit. Megjithatë, bashkëpunimi u rrëzua shumë shpejt, dhe prokurorët e zhvendosën Manafort për të mësuar dy dënimet e tij nga gjyqtarë të veçantë.


Ai do të marrë një dënim nga gjyqtari tjetër federal javën e ardhshme, për dy krimet që ai pranoi se është fajtor vitin e kaluar. Aty ai akuzohet për të dëshmi të rreme dhe konspiracion lidhur me vitet e lobimit të paligjshëm ukrainas dhe pastrimin e parave, të cilat mund të shtojnë vitet e dënimit që mori të enjten.


Para se të dënohej të enjten në mbrëmje, Manafort foli shkurt në gjyq për mënyrën se si e ndihmoi lutja dhe besimi. Ai kërkoi nga gjyqtari “të jetë i mëshirshëm”.


“Personi që unë jam përshkruar në publik nuk është dikush që unë njoh”, i tha gjyqtarit, Manafort, i cili kishte veshur një uniformë të gjelbër. “Të thuash se ndihem i turpëruar do të ishte një nënvlerësim i madh”, shtoi ai. Ai gjithashtu theksoi se ka ndjerë dhimbje duke parë familjen e tij vuajë.


Manafort nuk shprehu në mënyrë eksplicite keqardhje për krimet e tij në gjykatë të enjten, gjë të cilën gjyqtari e theksoi më vonë.


Prokurori Greg Andres i tha Ellis se Manafort kurrë nuk dha ndihmë kuptimplotë gjatë bashkëpunimit të tij me zyrën e Prokurorit special, pavarësisht shpenzimit të 50 orëve  intervista bashkëpunimi.


“Nuk ishte informacion që nuk e dinim”, tha Andres. “Arsyeja që shkoi 50 orë ishte sepse ai gënjeu.”


Ndërsa gjyqtari lexoi dënimin, Manafort dhe gruaja e tij, Kathleen, që po vëzhgonte në sallën e mbushur, mezi reaguan. Gjatë gjithë dëgjimit prej tre orësh, Manafort ishte stoik, i ulur në një karrige me rrota për shkak të dhimbjes në këmbët e tij, sytë e tij i mbajti poshtë, supet të përkulura dhe duart në prehër.


Pas mbarimit të dëgjimit të akuzës, sytë e Manafort u shfaqën gati në lot pasi u largua nga dhoma, përsëri në paraburgim.


Manafort është mbajtur në izolim për nëntë muaj, pasi ai ka shkelur rregullat e lirisë me kusht, duke kontaktuar dëshmitarët e mundshëm në rastin e tij. Atij do ti njihen nëntë muajt që ai ka qenë në burg, tha gjyqtari të enjten.


Avokatët e tij mbrojtës kanë kërkuar që ai të vuajë dënimin e tij në një kamp burgimi për të burgosurit federalë në Cumberland, Maryland.


Manafort gjithashtu do të duhet të paguajë të paktën 6 milion dollarë për taksat që ai kurrë nuk ka paguar. Në varësi të procesit të konfiskimit të qeverisë, kjo shumë mund të shkojë deri në 25 milionë dollarë, tha Ellis. Manafort gjithashtu duhet të paguajë një gjobë prej 50,000 dollarë, dhe ai do të shërbejë tre vjet lirim të mbikëqyrur pas kohës së burgut.


Manafort tashmë ia ka kthyer disa prej shtëpive dhe apartamenteve të tij qeverisë federale. Megjithatë, ai është ende një njeri i pasur dhe ka miliona të tjera në kapitalin shtëpiak dhe investime, vunë në dukje prokurorët të enjten.


Hetimi i Mueller


Ellis tha gjatë dëgjimit të së enjtes se Manafort nuk po dënohet për ndonjë gjë që lidhet me ndërhyrjen në zgjedhjet e vitit 2016.


“Ai nuk është përpara gjykatës për ndonjë gjë që ka të bëjë me lidhjet me qeverinë ruse”, tha gjyqtari.


Por në shumë mënyra, rasti i Manafort – i cili mbërriti pothuajse një dekadë për të ndjekur lëvizjen e parave nga puna e konsultimeve politike të Ukrainës, gjatë kohës që ai ishte duke punuar për Trump në 2016 – ka formuar veprimet e Mueller për pothuajse dy vjet.


Manafort ishte i akuzuari i parë që Mueller njoftoi në fund të vitit 2017 dhe ekipi i tij e përdori ndjekjen penale për të ushtruar trysni ndaj tij gjatë gjithë vitit 2018, pasi kërkoi bashkëpunimin e tij në çështjet kryesore të hetimit. Në një moment, pasi siguroi deputetin e vjetër Rick Gates si një dëshmitar kundër tij, prokurorët ndanë rastin e tij në dy, duke vënë më shumë padi për krimet financiare në gjykatën federale të Virxhinias së Veriut.


Gjyqi i Manafort ishte një fitore e madhe për Mueller dhe i vetmi certifikim zyrtar nga një grup i paanshëm i qytetarëve që Mueller kishte zbuluar krimin e madh.


“Ajo që patë sot është e njëjta gjë që ne thamë që nga dita e parë”, tha avokati mbrojtës i Manafort, Kevin Downing pas shpalljes së dënimit të enjten. “Nuk ka absolutisht asnjë dëshmi s Paul Manafort ishte i përfshirë në ndonjë bashkëpunim me ndonjë zyrtar qeveritar nga Rusia”.


Adam Schiff, një demokrat i Kalifornisë i cili kryeson hetimin e Komisionit të Inteligjencës të Shtëpisë së Trump në Capitol Hill, e quajti deklaratën e Downing “një apel të qëllimshëm për një falje”.


“Deklarata e avokatit të Paul Manafort pas një dënimi tashmë të butë – duke përsëritur pretendimet e Presidentit pa asnjë bashkëpunim – nuk ishte e pamenduar”, tha Schiff të enjten.


Tetë krimet për të cilat Manafort u dënua të enjten përfshijnë pesë dënime për mashtrim tatimor nga 2010 deri 2014, duke fshehur llogaritë e huaja bankare të tij nga autoritetet federale në vitin 2012 dhe duke mashtruar dy banka për më shumë se 4 milion dollarë në huatë e destinuara për pasuri të paluajtshme.


Në gjyqin e tij, një jurist refuzoi të bashkohej me 11 të tjerë për ta dënuar atë për 10 çështje të tjera të huasë bankare dhe mashtrimeve bankare. Prokurorët më vonë i hoqën ato akuza.


Manafort nuk dëshmoi në mbrojtje të vetes në gjyqin e tij, i cili zbuloi një jetë luksi, madje edhe më të shfrenuarën në mesin e lobistëve të lartë të Uashingtonit. Ai kishte blerë xhaketa prej struci dhe pitoni e makina luksoze, dhe kishte marrë nën kontroll rezidencën në Hamptons me shtretër të përpunuar me petale.


Në gjyq, kontabilistët dhe Gates vunë në dukje se Manafort ishte truri i mashtrimeve të mëdha financiare.


Gazeta Shqip