Menjher pas shpalljes s opinionit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis n Hag kan reaguar Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Bashkimi Europian. SHBA i ka
thirrje Europs t jet "e bashkuar" pr pavarsin e Kosovs. Shtpia e Bardh njofton se Zvendspresidenti amerikan, Joe Biden i telefonoi Presidentit Boris Tadi pr t konfirmuar mbshtetjen e plot t Uashingtonit pr nj Kosov demokratike dhe multietnike, Biden i bri thirrje Serbis t punoj n mnyr konstruktive pr zgjidhjen e shtjeve praktike me Kosovn. Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara pritet t ken tashm nj z t prbashkt pr t'i dhn nj shtys t fuqishmeve procesit t njohjeve t mtejshme t shtetit t Kosovs.