Deti i Kinës Jugore vijon të mbetet një territor ku tensioni midis Pekinit dhe Uashingtonit shfaqet konkret nëpërmjet incidenteve ku përfshihen anijet përkatëse. BBC raporton se së fundmi një anije luftarake kineze ka detyruar një shkatërrues amerikan qëe të ndryshojë kursin e lëvizjes në Detin e Kinës Jugore.


Sipas Marinës së SHBA, anija kineze lundroi shumë pranë luftëanijes amerikane në një mënyrë “të pasigurt dhe joprofesionale.


Decatur USS ishte duke lundruar nëpër shkëmbinjtë nënujorë Gaven dhe Johnson në ishujt e kontestuar Spratly, të cilat Kina pretendon se i përkasin territorit të saj.


Në këtë moment shkatërruesi Luyang u afrua brenda 41 metër të harkut të Decatur”, tha komandanti Nat Christensen i SHBA.


SHBA në mënyrë rutinore zemëron Pekinin me misionet e “lirisë së lundrimit”, duke bërë që kjo hapësirë detare në vitet e fundit të kthehet në një pikë alarmi për tensionet mes Kinës dhe disa vendeve rajonale që kanë pretendime të mbivendosura mbi ishuj dhe shkëmbinj nënujorë.


Tajvani, Filipinet, Brunei, Malajzia dhe Vietnami të gjitha pretendojnë për pjesë të detit, por Kina, megjithatë, pretendon një zonë të madhe, të njohur si “linja me nëntë kalime”, dhe në mënyrë rutinore akuzon Marinën e SHBA-së për provokime dhe ndërhyrje në çështjet rajonale.


USS Decatur udhëtoi brenda 12 miljeve detare të Gaven dhe Johnson Reefs të dielën. Ligji ndërkombëtar thotë se shtetet mund të lundrojnë në detet territoriale deri në një kufi prej 12 miljesh detare, por SHBA-të po lundrojnë brenda asaj distance për të treguar se nuk i njohin kërkesat e Kinës.


Por futja e USS Decatur në këto ujëra solli manovrimin më të rrezikshëm kinez, që pothuajse shkaktoi një përplasje sipas zyrtarëve amerikanë.


“Pala amerikane dërgon në mënyrë të përsëritur anijet ushtarake pa leje në dete pranë ishujve të Kinës Jugore të Kinës, duke kërcënuar seriozisht sovranitetin dhe sigurinë e Kinës, duke dëmtuar seriozisht lidhjet ushtarake Kinë-SHBA dhe duke dëmtuar seriozisht paqen dhe stabilitetin rajonal”, tha ministria e mbrojtjes e Kinës.


Incidenti i fundit vjen në mes të përkeqësimit të tensioneve tregtare midis Pekinit dhe Uashingtonit, të cilët kanë imponuar tarifa për mallrat e njëri-tjetrit. Shtetet e Bashkuara gjithashtu kohët e fundit vendosën sanksione ndaj ushtrisë kineze mbi blerjet e tyre të avionëve ushtarakë rusë dhe raketave sipërfaqësore në ajër.


Ndërkohë pas rritjes së tensionit në det, Kina njoftohet se ka anulluar një takim të sigurisë që do të mbahej këtë muaj me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA Jim Mattis.


2 tetor 2018 (gazeta-Shqip.com)