Delegacioni rus

(Update) Lreni t qet pavarsin e Kosovs, sepse ajo sht vullnet i popullit dhe faktor stabiliteti n Ballkan, ka thn sot para Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis n Hag, prfaqsuesi i Shteteve t Bashkuara, Harold Koh.N nj fjalim q ishte mbrojtja m e fuqishme e pavarsis s Kosovs n Hag, Harold Koh, ka thn se shpallja e pavarsis s Kosovs sht n harmoni me t drejtn ndrkombtare, sepse nuk prmban asgj n kundrshtim me kt t drejt.E drejta ndrkombtare nuk rregullon shtjet e deklaratave t pavarsis, ndrsa pavarsia e Kosovs sht kaptina e fundit n procesin e shprbrjes s ish-Jugosllavis... Nuk ka inkonsistenc ndrmjet shpalljes paqsore t pavarsis s Kosovs, t s drejts ndrkombtare dhe Rezoluts 1244, ka thn Koh, transmeton REL.Koh ka folur para gjykatsve t GJND-s pr mizorit ndaj shqiptarve t Kosovs, pr 1 milion kosovar t dbuar me dhun dhe pr fushatn e pastrimit etnik, pr t shtuar se shpallja e pavarsis s Kosovs nuk ka qen zhvillim spontan, porse asaj i ka paraprir nj proces politik.Shpallja e pavarsis s Kosovs sht artikulim i vullnetit t popullit, q as mund t autorizohet dhe as ndalohet. Koh ka rikujtuar se Serbia kishte thn se edhe n rastin e Sllovenis dhe Kroacis, se ishte shkelur e drejta ndrkombtare, por tash nuk e thot.Shpallja e pavarsis s Kosovs nuk ka cenuar as parimin e integritetit territorial, sipas prfaqsuesit amerikan, sepse ky parim rregullon vetm raportet ndrshtetrore. Koh i sht referuar edhe Rambujes dhe vullnetit t popullit dhe pr t shtuar se dokumentet e ktij tubimi nuk prejudikojn dhe as prjashtojn asnj epilog t statusit politik t Kosovs.Nse Rezoluta 1244 prmban dispozitn pr integritetin territorial t Serbis, pse ather pr shum koh Beogradi sht ankuar se ajo ia hap rrugn pavarsimit t Kosovs, ka pyetur Koh.

Ai ka shtuar se Rezoluta 1244 thirret n integritetin territorial t Jugosllavis, por Jugosllavia m nuk ekziston. Rezoluta 1244 i referohet integritetit territorial vetm si faz kalimtare, ndrsa mbshtetsit e Serbis nuk kan arritur t gjejn asnj rresht n rezolut q t mund t thon se Kosova, duke e shpallur pavarsin, e ka shkelur at.

Serbia thot se i ka ofruar Kosovs autonomin m t gjer t mundshme, por ata q mbajn mend tanket rreth Parlamentit t Kosovs n vitin 1989, e din mir se pr far autonomie bhet fjal, ka shtuar prfaqsuesi amerikan.Ai ka pohuar se nga qindra deklarata t pavarsis, asnj nuk sht hedhur posht nga e drejta ndrkombtare dhe kjo nuk bn t ndodh as me Kosovn. Nga kjo gjykat krkohet t vendos nse dshiron t kthej situatn prapa, ose t lejoj Kosovn dhe fqinjt t ecin prpara, ka thn Koh, raporton REL.Serbia ka prsritur se nuk do ta njoh Kosovn edhe nse kjo gjykat shpreh mendim n favor t Kosovs dhe, rrjedhimisht, gjykata nuk ka nevoj t jap mendim, t cilin shtete kan thn se edhe ashtu nuk do ta respektojn...Nse kt do ta bj, ather duhet t ket parasysh: kujdesin intensiv t Kshillit t Sigurimit ndaj Kosovs, shqetsimin e OSBE-s pr popullin e Kosovs, historin e autonomis s Kosovs dhe pjesmarrjen e Kosovs n procesin ndrkombtar t statusit, ka thn prfaqsuesi i Shteteve t Bashkuara t Ameriks, Harold Koh.N vazhdim ka folur prfaqsuesi i Rusis, Kiril Gevorgian, q ka thn se kjo gjykat ka juridiksion pr shtjen e shpalljes s pavarsis s Kosovs. Ai n vazhdim ka folur pr, si ka thn, shum deklarata t pavarsive q jan konsideruar t paligjshme nga Kshilli i Sigurimit, pr t shtuar se Qiproja Veriore sht nj rast i till.Shpallja e pavarsis s Kosovs sht jolegale, sepse u b nn nj administrim ndrkombtar, ka thn Gevorgian, sipas t cilit, popullata e Kosovs nuk hyn n kuadr t grupeve q kualifikohen pr t pasur t drejtn pr vetvendosje.N vitin 2008 nuk kishte krcnim ndaj popullit t Kosovs nga ana e Serbis dhe shkelja e t drejtave t njeriut nuk mund t merret si argument pr shpalljen e pavarsis s Kosovs... Populli i Kosovs asnjher nuk sht pranuar si popull me t drejtn e vetvendosjes, ndrsa bashksia ndrkombtare, n vitin 1999, veproi pa e njohur t drejtn e vetvendosjes s popullats s Kosovs.Rusia ka prsritur qndrimin tashm t ditur se e drejta ndrkombtare e ndalon pavarsimin e Kosovs. Kosova, sipas s drejts ndrkombtare, sht nn administrimin e OKB-s dhe as shqiptart dhe as Beogradi nuk mund t ndrmarrin hapa unilateral q sfidojn UNMIKU-un.Gevorgian ka aluduar te vazhdimi i bisedimeve Kosov-Serbi, duke thn se fakti q bisedimet nuk kan sjell rezultate, nuk do t thot se t gjitha mundsit jan shterur. Serbia i ka ofruar Kosovs jo vetm shkall t lart t autonomis s brendshme, por edhe pjesmarrje n organizatat ndrkombtare. Sipas Rezoluts 1244, statusi i Kosovs sht dashur t jet autonomi substanciale n kuadr t Serbis dhe kjo rezolut mbetet trsisht n fuqi.

Seancn e sotme dgjimore n GJND e ka hapur Spanja, q ka thn se shpallja e pavarsis s Kosovs sht n kundrshtim me t drejtn ndrkombtare, sepse me t sht shkelur Rezoluta 1244 e Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara.Prfaqsuesja e Spanjs, Konsepsion Eskobar Hernandez, ka thn se Spanja konsideron se Rezoluta 1244 ende sht n fuqi, ndrsa procesi politik pr gjetjen e zgjidhjes sht ende n vazhdim e sipr, gjithnj derisa Kshilli i Sigurimit nuk miraton nj vendim tjetr.Hernandez ka pohuar se shpallja e njanshme e secesionit nuk sht n harmoni me t drejtn ndrkombtare, sepse lejohet vetm n rastet e kolonive dhe ka konkluduar se shtja e Kosovs sht zgjidhur me Rezolutn e KS t OKB-s, q shqiptarve u ka ofruar vetadministrim t gjer.N seancn e sotme, pavarsin e Kosovs e ka mbrojtur edhe Finlanda, nj shtet tjetr ky q e ka njohur realitetin e ri. Paiva Koukuranta ka folur pr deportimet dhe dhunn e Serbis n Kosov, q ka qen sistematike, dhe ka apostrofuar edhe heqjen e dhunshme t autonomis dhe referendumin e vitit 1991 pr pavarsin.Ajo ka pohuar se pas rnies s Murit t Berlinit, rrethanat kan ndryshuar. Populli e cakton fatin e territorit dhe jo territori, fatin e popullit.Shtetsia nuk sht dhurat q dikush i jep dikujt, por sht dika q buron nga ata q krijojn shtetin e tyre, ka thn Paiva Koukaranta, pr t shtuar se edhe pavarsia e vendit t saj ishte
nga Parlamenti i Finlands n kuadr t Rusis.Rasti i Kosovs sht sui generis, ndrsa argumentet e kundrshtarve t pavarsis s Kosovs jan siprfaqsore, ka thn prfaqsuesja e Finlands.