SHBA-Rusi Bisedime per SirineE enjte 07 Mars 2013 1010

p styletext-align justify p
SHBA-Rusi Bisedime per Sirine

pDiplomate te larte te Shteteve te Bashkuara dhe te Rusise pritet te bejne perpjekje te reja per te gjetur gjuhe te perbashket rreth konfliktit ne SiripTakimi i sotem ne Londer ndodh pasi presidentet Barack Obama dhe Vladimir Putin kane biseduar te premten e kaluar per Sirine permes telefonit Shtepia e Bardhe ka thene se dy lideret jane pajtuar per nevojen e avancimit te tranzicionit politik i cili do ti jepte fund dhunes sa me pare qe te jete e mundur Ministria e Jashtme ruse ka thene se zevendesministri i Jashtem Mikhail Bogdanov do te bisedoje sot me zevendessekretarin amerikan te Shtetit William Burns I derguari i Kombeve te Bashkuara dhe Liges Arabe per krizen ne Siri Lakhdar Brahimi do te marre po ashtu pjese ne bisedime Rusia e cila i shet arme regjimit sirian ka refuzuar te mbeshtese thirrjet e Perendimit per doreheqjen e presidentit te Sirise Bashar al-Assad Konflikti civil ne Siri ka nisur ne mars te vitit 2011 dhe ka lene mbi 70000 njerez te vrare
p p
p