lu-live-1Ambasadori i SHBA-ve, Donald Lu në një bashkëbisedim live në Facebook, iu përgjigj pyetjeve dhe shqetësimeve të qytetarëve, ndërsa bëri publike edhe emrat e atyre politikanëve, që sipas tij, konsiderohen kriminelë e të korruptuar. Lu tha se është përparim i jashtëzakonshëm, pasi Shqipëria i ka dhënë lamtumirën një numri politikanësh kriminelë dhe të korruptuar, duke vijuar më pas me emrat e tyre: Shukri Xhelili, ish-kryebashkiak i Dibrës, Mark Frroku, ish- deputet dhe kreu i PKD-së, Gentian Muhameti, ish-kandidat i PD-së për Bashkinë e Këlcyrës, Ilir Petraj, kandidat i PD-së për kryetar në Bashkinë e Laçit. Arben Ndoka, ish-deputet i PS-së në Qarkun e Lezhës dhe Koço Kokëdhima ish-deputet i PS-së në Qarkun e Vlorës. Ai shtoi se edhe dy të tjerë përballen me akuza penale, Armando Prenga deputeti i përjashtuar nga PS-ja dhe kryebashkiaku i Kavajës, Elvis Rroshi.


PYETJE­-PERGJIGJE


Katerina: Pyetja e parë është për korrupsionin dhe vjen nga Dritan Qoku.Lu, jam i interesuar te blej një palë syze me të cilat shohim vetëm mangësitë në drejtësi dhe nuk vëzhgojmë as korrupsion dhe as kanabis. Nëse nuk shiten andej nga SOROS­i, a i fal ata të tuat?


Ambasadori Lu: Dritan, faleminderit për këtë pyetje të parë shumë pikante. Patjetër mund ti merrni syzet e mia hua. I vetmi problem është që nuk shoh asgjë pa to. Më lejo të them disa fjalë për korrupsionin dhe narkotikët. Së pari, në dy vitet e mia të shkurtra këtu, kam parë përparim të pabesueshëm në luftën kundër korrupsionit në Shqipëri. E para, siç e dini, me anë të reformës në drejtësi për Shqipërinë po vijnë ndryshime të mëdha për sa i përket krijimit të prokurorisë së posaçme dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit, BKH, të cilat do të jenë në gjendje të luftojnë korrupsionin e nivelit të lartë si kurrë më parë. Së dyti, për dekriminalizimin, i kemi dhënë lamtumirën një numri politikanësh kriminelë dhe të korruptuar mes tyre, më vijnë në mend Xhelili, Frroku, Muhameti, Petraj, Ndoka dhe Kokëdhima. Kemi edhe nja dy që po përballen me akuza penale Prenga dhe Rroshi por teksa flasim janë në gjyq. Mendoj që ky është përparim i jashtëzakonshëm, jo vetëm në legjislacion por edhe i kulturës. Populli shqiptar është i lodhur nga këta zyrtarë të korruptuar dhe do që të shohë ndryshim. Për sa i përket drogës, e di që më vonë në këtë bisedë me gjasë do kemi disa pyetje shumë specifike për drogën, por po filloj duke thënë se unë vlerësoj veprimin më shumë se fjalët ndaj pyetja kryesore nuk duhet të jetë se kush mund të ankohet me zë më të lartë për problemin e drogës por se si shqiptarët dhe partnerët ndërkombëtarë, si të pranojmë problemet që ekzistojnë këtu dhe të punojmë sëbashku për ti luftuar ato.


Merxhan: Tani, kemi një pyetje nga Geo Taku. z.Lu! Duke u bazuar në një deklaratën tuaj të disa kohëve më parë sipas të cilës ju keni thenë që: Kush nga gjyqtaret ka një orë më të shtrenjtë se vetura ime është i KORRUPTUAR Pra nga ajo ditë e deri më sot, keni gjetur ndonjërin??? Sepse po të keni gjetur, do të thotë që është i korruptuar dhe duhet të shkojë në burg. Nëse nuk keni gjetur, do të thotë që në Shqipëri nuk paska korrupsion. Atëherë pse ngrehëm gjithë këtë farsë të Reformës, Vetingut e përralla me mbret!!!


Ambasadori Lu: Geo, shumë faleminderit për këtë pyetje. Është e vërtetë komenti im për orat ka tërhequr shumë vëmendje nga gjyqtarë dhe prokurorë dhe nuk më ka ndihmuar të bëj shumë miq në gjykata. Dua të flas për një çast për atë që ndodhi në Kosovë. Në Kosovë, u zhvillua reforma në drejtësi. Në Kosovë, 35% e gjyqtarëve dhe prokurorëve ose dhanë dorëheqjen ose u larguan si pasojë e reformës në drejtësi. Mendoj se në Shqipëri ka mundësi që përqindja të jetë shumë më e lartë. Kjo reformë po ecën përpara. Vetingu është pjesë kyçe e reformës. Jam i bindur se pasi shqiptarët, me anë të këtij procesi, të jenë në gjendje të largojnë gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar, që nuk janë të kualifikuar apo janë të manipuluar politikisht, kjo do të jetë një hap i stërmadh përpara për vendin.


Katerina: Kemi një pyetje tjetër për korrupsionin nga Ardenal Ferhati, i cili pyet: Ju përshëndes kisha vetëm një pyetje : A ju ka lodhur politika Shqiptare, dhe çfarë sugjeron për ne që ndihemi të lodhur nga politika a duhet të ushtrojmë presion që kjo situatë absurde të ndryshojë?


Ambasadori Lu: Ardenal, në shumë vende në botë, njerëzit janë të lodhur nga politika. Unë vetë si amerikan, shoh lajmet çdo ditë dhe kur zgjohem në mëngjes shoh artikuj të mbushur me mosmarrëveshje dhe retorikë shumë të fortë politike. Mendoj se më e keqja që mund të bëjmë është të dorëzohemi. Në të dy shoqëritë tona, në Shqipëri dhe në Amerikë, kemi sakrifikuar aq shumë për liritë demokratike që gëzojmë sot. Ajo që besoj vërtet është për Shqipërinë është se ndryshimi është kaq pranë. Dhe, teksa takjo të rinj në Shqipëri, jam i bindur se brezi i ardhshëm i udhëheqësve do ta sjellë Shqipërinë tek një e ardhme më e ndritur europiane. Ndaj, këshilloj pak durim, Dritan, madje sugjeroj edhe të mendosh të jesh një nga ata udhëheqësit e brezit tjetër.


Merxhan: Kalojmë tek disa pyetje për reformën në drejtësi kemi marrë rreth 40 për këtë temë. Fillojmë me Geri Llupo: Ambasador Lu, a keni një plan B për Ligjin e Vettingut dhe reformën në drejtësi nëse Gjykata Kushtetuese e RSH e shpall atë anti­kushtetues edhe nëse Komisioni i Venecias e deklaron atë si në përputhje me Kushtetutën e re? Po në këtë drejtim, Ilir Vata bëri pyetjen që është pëlqyer më shumë në faqen tonë: Shkëlqesi ambasador, Donald Lu! Pezullimi i ligjit të Vetingut nga Gjykata Kushtetuese, mund të konsiderohet një investim i SHBA­së dhe BE­së i shkuar dëm?! Çfarë mesazhi keni për politikën shqiptare, sistemin e drejtësi në tërësi dhe shqiptarët që presin me padurim, luftën ndaj korrupsionit?! Faleminderit!


Ambasadori Lu: Shumë faleminderit. Geri dhe Ilir, pyetje të mrekullueshme, madje pyetje që e di që i bëjnë shumë shqiptarë. Plani A dhe Plani B për zbatimin e vetingut është i njëjti të respektohet autoriteti i Gjykatës Kushtetuese dhe të zbatohet Kushtetuta e Shqipërisë. Pra, përpara gjykatës është një vendim dhe ka dy rezultate të dukshme. Njëri do ishte që gjykata të vendosë ta mbështesë ligjin, që do të nënkuptonte se menjëherë pas kësaj, qeveria dhe parlamenti do të zbatonin ligjin me mbështetjen e monitoruesve ndërkombëtarë. I dyti është që gjykata mund të gjejë se ka probleme në ligj, gjëra që ata do kërkojnë të ndryshohen. Më pas do tia kthejnë parlamentit dhe shpresoj që parlamenti do ti bëjë ato ndryshime shumë shpejt dhe do ta rimiratojë ligjin. Reforma po ecën përpara pavarësisht nga kjo vonesë e vogël.


Katerina: Kemi një pyetje tjetër mbi reformën në drejtësi. En Dri pyet: A do ta quanit të dështuar punën tuaj si ambasador i SHBA në rast se nuk vendoset në zbatim reforma në drejtësi? Dhe faleminderit për gjithçka që po beni per ne, ju jemi shumë mirnjohës.


Ambasadori Lu: En Dri, mendoj se është normale që shqiptarët të jenë pak të shqetësuar për zbatimin e një reforme kaq të madhe dhe të gjerë. Ajo që dëshiroj të përsëris është se kjo reformë është e pakthyeshme. U miratua me mbështetje unanime nga parlamenti dhe është pjesë e kushtetutës tuaj. Nuk ka kthim pas. Nuk ka zmbrapsje të reformës. Ajo që po ashtu besoj se është e vërtetë është që të gjithë partnerët tuaj ndërkombëtarë janë në krah të popullit shqiptar për të ndihmuar që të jemi të sigurtë për një zbatim me cilësi të lartë të reformës. Është një film që më pëlqen shmë, quhet Apollo 13, dhe në atë film ka një shprehje të famshme, e cila mendoj është e vërtetë edhe për këtë proces të reformës në drejtësi: Dështimi nuk është alternativë.


Merxhan: OK, kalojmë tek një pyetje nga Dritan Haxhia. I nderuar Ambasador Lu. A mund të na thoni si ndiheni dhe si është e mundur për juve që të ruani një qetësi të lakmueshme, gjate takimeve me disa nga ata drejtues të shtetit dhe parti politike shqiptare duke e ditur Juve më mirë edhe se ata vetë se sa makarenj e të korruptuar janë? Çfarë duhet bërë përfundimisht me ta? Suksese e punë të mbarë. Faleminderit.


Ambasadori Lu: Dritan, jam lindur në Hollywood të Kalifornisë dhe gjyshja ime në fakt vjen nga Havai ne kalifornianët dhe havaianët njihemi në Shtetet e Bashkuara si njerëz të qetë, shumë të tërhequr. Përveç kësaj, jam 50 vjeç, dhe në pak vite do mund të dal në pension dhe di që do dal në pension në një vend të bukur si Kalifornia. Kjo çështja e korrupsionit, e maskarenjve për të cilët flet ti, është e vërtetë në të gjitha shoqëritë tona. Burgjet amerikane janë të mbushura me politikanë a zyrtarë kriminalë a të korruptuar. Kemi në gjyq kryebashkiakë, kemi gjyqtarë, kemi guvernatorë, kemi zyrtarë vendorë në burg për korrupsion. Çështja nuk është nëse zyrtarët e korruptuar ekzistojnë, por nëse shoqëritë tona, shoqëritë tona demokratike, janë aq të zgjuara sa ti kapin. Jam mbresuar vërtet gjatë dy viteve në Shqipëri. Populli shqiptar është shumë i zgjuar kam besim të madh.


Katerina: Tani kemi disa pyetje për drogën kemi marrë rreth 20 pyetje për këtë çështje. Erenik Peka pyet: Pyetja ime lidhet me një çështje dhe fenomen që shqetëson shoqërinë shqiptare, çështja e kultivimit të drogës (kanabis). Si është e mundur që Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë shprehur akoma se sa jemi të rrezikuar nga ky fenomen kriminal që jemi rrethuar? Ju lutem na tregoni a jemi në rrezik. Faleminderit dhe zoti ju bekoft! Irina bën të njëjtën pyetje: Për gjithçka keni folur por vetëm për mbjelljen e kanabisit nga veriu në jug nuk keni folur.


Ambasadori Lu: Erenik dhe Irina, ajo që është e qartë për mua është se puna e Guardia di Finanza­s, shërbimit Italian që ka fluturuar mbi Shqipëri për të hartëzuar prodhimin e drogave të paligjshme ka arritur në përfundimin se kultivimi i drogës është rritur gjatë vitit të kaluar. Ajo që kam thënë më parë dhe dua ta përsëris tani është se e gjithë qeveria e Shqipërisë duhet të bëjë më shumë. Si partnerë të huaj, mendoj se edhe ne duhet të bëjmë më shumë. Më lejoni të përmend disa nga gjërat që Shtetet e Bashkuara i bëjnë tashmë. Së pari, Agjencia e Anti­Drogës e SHBA DEA po punon ngushtë me autoritetet Shqiptare për të arrestuar trafikantët e drogës peshqit e mëdhenj dhe jemi veçanërisht të përqendruar tek ata që trafikojnë heroinë dhe kokainë nëpërmjet vendit tuaj. Së dyti, për shtatë vite, kemi punuar me Ministrinë e Arsimit në shkollat e Shqipërisë për të ndihmuar që të rinjve tiu mësohen rreziqet e drogës. Në karrierën time kam jetuar në shumë vende ku një brez i tërë është sakrifikuar prej përhapjes së tmerrshme të narkotikëve të paligjshëm dhe, e treat, me anë të trajnimeve, ekspertizës sonë teknike dhe instalimit të teknologjisë komerciale, teknologji të lartë skanimi, po mbështesim policinë e kufirit dhe doganat për të kapur më shumë droga të paligjshme që hyjnë dhe dalin në kufijtë e Shqipërisë. Megjithatë, dua vërtet të them për të gjithë ata që janë kritikë e asaj që po ndodh dhe luftojnë në media për problemin e drogës, kërkesa që kam për të gjithë ata është: ndaloni sherret dhe të përpiqemi të gjejmë një mënyrë që edhe të pranojmë problemet serioze që ndodhin në Shqipëri por edhe të punojmë sëbashku për ti luftuar ato.


Merxhan: Kemi një pyetje për investimet amerikane në Shqipëri. Armand Alushaj pyet: Sa është shuma e investimeve amerikane në Shqipëri dhe pse nuk punohet për ti rritur ato?


Ambasadori Lu: Armand, faleminderit. Është e vërtetë që investimet amerikane janë të ulëta në Shqipëri. Në fakt, me largimin këtë vit të investimeve në sektorin e naftës dhe në Aeroportin e Rinasit, është në rënie. Tani, Shtetet e Bashkuara janë një ekonomi e lirë, si Shqipëria nuk mund ti udhëzojmë kompanitë se ku duhet të investojnë. Ajo që mund të bëjmë është të punojmë me qeveri të tjera për ti ndihmuar të ndërtojnë një mjedis biznesi që josh investime të huaja e vendase. Në Shqipëri, kemi parë hapa shumë të mëdhenj përpara këtë vit, më i dukshmi, reforma në drejtësi. Me reformën në drejtësi, investuesit ndërkombëtarë dhe vendas do dinë se investimet e tyre janë të sigurta dhe të mbrojtura nga ligji. Gjithashtu, kemi parë hapa përpara këtë vit në dhënien e lejeve të ndërtimit dhe anti­korrupsionin për bizneset. Po punojmë çdo ditë me qeverinë Shqiptare dhe komunitetin e biznesit për ti ndihmuar të shohin çështje si shenjtëria e kontratës, një regjim i parashikueshëm taksash, dhe të siguruarit që të drejtat për të gjithë bizneset, vendas a të huaj, të jenë të mbrojtura me ligj. Kam besim se nëse qeveria përqendrohet tek këto përparësi, investimet amerikane do rikthehen në Shqipëri.


Katerina: Kemi disa pyetje për të rinjtë dhe të ardhmen e Shqipërisë. Skerdi Lamçellari thotë: Sa herë bëj pyetje smarr përgjigje! Zoti Lu sa dakord jeni me papunësine e shqiptarëve, sepse nuk e keni prekur si temë ndonjëherë? Si e shpjegoni faktin se shume të rinj duan te emigrojnë drejt ShBA? Dhe kur do i hiqni vizat me miqte tuaj strategjik, partnerë të fortë sic e theksoni shpesh herë, apo do vazhdojmë me shekuj të provojmë llotarinë amerikane?? Dhe Romina Kaloshi pyet: I nderuar Zoti Ambasador, a mendoni se rinia shqiptare ka më ndonjë të ardhme në këtë vend duke qenë se dëshira e të gjithëve është të largohen sa më parë? Nqs po, mund të na e tregoni konkretisht sepse une si një prej të rinjve të këtij vendi nuk arrij ta dalloj dot më?


Ambasadori Lu: Skerdi dhe Romina, ma bëjnë shumë këtë pyetje. Në fakt, së fundi pata një bisedë me të rinj në Universitetin Europian të Tiranës dhe do tju them atë që iu thashë edhe atyre. Njerëzit më thonë se të rinjtë duan të largohen nga Shqipëria e megjithatë, unë nuk i takoj këta njerëz nuk e besoj këtë histori. Mendoj se është shumë e vërtetë që disa studentë duan të studiojnë jashtë, në vende të tjera. Është e vërtetë në SHBA, është e vërtetë në Europë, është e vërtetë në Shqipëri, është normale. Por takohem me shumë të rinj që duan të qëndrojnë këtu në Shqipëri dhe duan të japin kontribut domethënës për zhvillimin e vendit. Ky është një vend i bukur, me burime të bollshme natyrore dhe tokë të pasur bujqësore. Megjithatë, ajo që besoj se është shumë e rëndësishme, është që të rinjtë të ndjejnë besimin se pasi të punojnë fort në shkollë, në universitet, dhe të diplomohen, se do të ketë vende pune që i presin kur të mbarojnë. Për ti pasur këto vende pune, është me rëndësi që qeveria dhe shoqëria të tërheqin investime, të tërheqin investime nga shqiptarë dhe të huaj, të furnizojnë aktivitet ekonomik dhe të krijojnë punësim. Me anë të kësaj, mund të shoh hapa ecjeje përpara por të gjithë duhet të punojmë më shumë.


Merxhan: Skerdi Vila ka nj pyetje pr ushtrin shqiptare: z. Ambasador, a kan SHBA­t ndonj plan pr t forcuar dhe modernizuar forcat e armatosura shqiptare?


Ambasadori Lu: Faleminderit, Merxhan. Kjo sht diçka pr t ciln neve na plqen vertet t flasim. sht nj nga tre objektivat e qeveris s SHBA n Shqipri: ta ndihmojm Shqiprin t jet nj aleate m e fort e NATO­s. Jemi duke br nj numr gjrash pr t ndihmuar forcat ushtarake. S pari, i kemi dhn Shqipris mundsin t shkolloj oficer dhe ushtar shqiptar n Shtetet e Bashkuara. S dyti, kemi sjell trajnime ktu n Shqipri, trajnime intensive pr forcat tuaja speciale. S treti, kemi krijuar kapacitetet brenda forcave t armatosura shqiptare per nj prgjigje t nivelit t klasit botror pr identifikimin dhe çarmatimin e eksplozivve. Gjithashtu, po mbshtesim me para, teknologji dhe pajisje pr modernizimin e forcave ushtarake dhe po i ndihmojm ato t jen n prputhje me stndardet e NATO­s.E fundit, por do t thoja dhe m e rndsishmja, ne punojm me Ministren e Mbrojtjes dhe Forcat e saj t Armatosura pr tu siguruar q t flitet pr t drejtat e njeriut n forcat ushtarake, dhe pr korrupsionin, sepse ne besojm q n fund t fundit NATO nuk shte vetm nj forc ushtarake, por edhe nj aleanc vlerash.


Katerina: Ktu kemi nj pyetje interesante. Gazmend Hasa pyet: Z. Lu, nga 1 tek 10, ciln not do ti vendosnit qeveris PS­-LSI?


Ambasadori Lu: Gazmend, pyetje e vshtir. T shoh nse mund ti prgjigjem kshtu ksaj pyetjeje: disa ministrive t ksaj qeverije do ti vendosja notn 10. Disa ministrive t tjera do tu vija notn zero. Kjo qeveri po bn pun t rndsishme n fushn e reformave, por gjithashtu disa pjes t qeveris po zhgnjejn qytetart shqiptar dhe nuk po i prmbushin pritshmrit. Tani, pyetja e arsyeshme q do t pasonte do t ishte: z. Ambasador, cilt jan ata me notn 10 dhe cilt jan ata me notn zero. Mendoj se zbulimi i ksaj i prket publikut shqiptar, gazetarve investigativ, dhe shoqris civile. Do t them gjithashtu se duhet t jem paksa i kujdesshm si diplomat amerikan. Vazhdimisht provokohem nga media q prpiqet t zbuloj nse qeverisa e SHBA favorizon Socialistt, Demokratt, apo LSI­n. Dua ta them shum qart: ne jemi t angazhuar t bjm detyrat tona. N rastin tim, kjo sht t prfaqsoj popullin amerikan dhe pr mua, mnyra m e mir pr t prfaqsuar amerikant sht t kem marrdhnie me nj spektr t gjer partish politike n mbshtetje t interesave amerikane.


Merxhan: Klajdi Gorrea do t dij pr integrimin europian. Klajdi pyet: a do t bhet ndonjher Shqipria vend europian? A mendoni se jemi n rrugn e duhur?


Ambasadori Lu: Klajdi, po hamendsoj se je i ri. Teoria ime sht se njerzit m n mosh, njerzit q kan par gjith ndryshimin e 25 viteve t fundit, nj pjes e madhe e ktij ndryshimi shum pozitiv, mund ta shohin prparimin q Shqipria po bn drejt nj t ardhmeje europiane. Pr disa t rinj sht pak e vshtir ta shohin kt prparim, por mendoni si ne t huajt. Ne jemi paksa si ata q udhtojn n koh, pasi na jepet mundsia ta shohim Shqiprin pas disa muajsh apo disa vitesh dhe e shohim ndryshimin q ndodh me hapa shum t mdhenj. Para disa muajsh pata nj vizit nga Ambasadori John Withers, ish­ambasadori yn ktu, dhe s fundmi, n shtator, nga Ambasadori Alex Arvizu. T dy ata kan qn larg Shqipris pr disa vite dhe ata u mahnitn nga prparimi q ky vend po bn. Dhe do tju them me sinqeritet: un kam qn ktu vetm pr dy vite dhe m ka br shum prshtypje ajo q kam par, pr dekriminalizimin, pr reformn n drejtsi, pr anti­korrupsionin. Dhe pr mua, prova m bindse se Shqipria po ecn prpara sht fakti se disa politikan, gjykats dhe prokuror t korruptuar kan frik dhe ndoshta ata duhet t ken frik sepse ndryshimi po ndodh.


Katerina: Mendoj se shum prej nesh jan kurioz pr zgjedhjet n SHBA q do t mbahen kt t mart. Sabail Gjyli pyet: Pr k do t votoni m 8 nntor dhe pse?


Ambasadori Lu: Shum prej jush e din se qytetart amerikan q jetojn jasht vendit votojn nprmjet posts. N rastin tim, shteti i Kalifornis m drgoi me post fletn e votimit para nj muaji. Gruaja ime dhe un plotsuam flett tona, i vulosm n zarf, dhe i drguam me post. Pra, un kam votuar tashm. Ajo q di gjithashtu sht se si npuns i qeveris, si npuns civil, un duhet t qndroj neutral n publik n lidhje me kto zgjedhje. Pra, nuk mund tju tregoj se pr k votova, por mund tju them se kushdo q t zgjidhet n Uashington, un do t punoj pr t. N Shtetet e Bashkuara kemi nj tradit pr t ciln jemi krenar, ku npuns civil, punonjs profesionist t qeveris, punojn me Demokratt, punojn me Republikant, duke mbshtetur kdo q do t zgjidhet prfaqsues i vendit ton.


Merxhan: Po na vijn m shum pyetje. Kjo nga Donald Hysaj. Prshndetje, z. Ambasador. Do t doja ta dgjoja nga ju personalisht, a sht Amerika ashtu siç ne dgjojm e shohim ktu n media? A jan rrugt t lyera me flori apo jan t pista dhe t errta? Dua t them, a ia vlen ta lsh Shqiprin pr t krkuar nj jet m t mir n SHBA?


Ambasadori Lu: Ather, Donald, nj nga gjrat q shpresoj se ju dhe shum shqiptar t tjer t keni mundsin ta bni sht t vizitoni Shtetet e Bashkuara. Çdo vit nj numr gjithnj e m i madh shqiptarsh udhton pr n SHBA pr t br biznes, pr t vizituar Disneyland, apo pr t shkuar pr t takuar t afrmit e tyre q jetojn n Boston, Detroit, apo Los Anxheles. sht nj nga pjest m t mira t marrdhnies son, udhtimi nga njri vend tek tjetri. Por, ti bn nj pyetje vrtet interesante: a jan Shtetet e Bashkuara vrtet ashtu si duken n filma? Si dikush q ka lindur n Hollivud, e pranoj se filmat amerikan nuk i portretizojn plotsisht Shtetet e Bashkuara. Dhe pr ata nga ju q i kan vizituar Shtetet e Bashkuara, nse shkoni vetm n Nju Jork, Uashington, apo Los Anxheles, ato nuk jan Amerika e vrtet. Sipas mendimit tim, kur udhtoni n Amerik, do t m plqente shum q shqiptart t vizitojn qytetet e mdha, por gjithashtu vizitoni qytetet e vogla dhe fshatrat. Shum prej studentve tan q shkojn nga Shqipria n Shtetet e Bashkuara kan mundsin t prjetojn qytetet dhe komunitetet e vogla n t gjith SHBA­t, dhe ajo q gjejn aty sht se Amerika sht shum e ngjashme me Europn dhe Shqiprin. Ka komunitete t pasura, ka komunitete t varfra. Ka komunitete q lulzojn n aspektin e integrimit dhe tolerancs, dhe ka komunitete q kan problem me rracn, gjinin, dhe dhunn. Kemi probleme dhe n Shtetet e Bashkuara, por, si demokraci, ashtu si Shqipria, po msojm t jetojm me kto probleme dhe t flasim pr to dhe t gjejm mnyra pr ti zgjidhur.


Katerina: Nj pyetje nga Leonat Muskollari. Leonati thot: I dashur z. Ambasador Lu, n respekt t puns suaj, do t doja t bja nj pyetje t shkurtr dhe t thjesht, por shpresoj q ti prgjigjeni: ku e shihni Shqiprin pas 10 vitesh, pas 20 vitesh? Faleminderit.


Ambasadori Lu: Pata nderin t ftohesha t flisja n nj ceremoni diplomimi vitin e kaluar dhe n fakt zgjodha kt tem: ku do t jemi pas 10 vitesh, pr shkak se kam nj vajz q sht 11 vjeçe. Pas 10 vjetsh ajo do t jet duke u diplomuar nga universiteti, shpresoj, dhe do t m plqente q ajo, si dikush q ka kaluar disa vite ktu, t kthehet n kt vend. Dhe ja çfar do t doja q ajo t gjej ktu: do t doja q t gjej nj Shqipri q ka demokraci m t fort, ku


gazetat tuaja nuk jan t mbushura me znkat pa thelb midis partive politike, por nj vend q flet me t vrtet pr çshtje t rndsishme q bashkojn dhe ndajn kt vend t madh. Shpresoj q kur ajo t kthehet ktu t jet nj vend ku organizatat joqeveritare, ku gazetart, ku grupet e shoqris civile t jen m t fort, ku ata te ken ndikim n brjen e ndryshimeve n vend, sepse un besoj fort se e ardhmja e ktij vendi sht e lidhur me zhvillimin e shoqris civile. Besoj se ajo do t rikthehet n nj vend ku grat do t ken nj rol m t madh n shoqri, ku n 10 vitet e ardhshme t shohim nj grua si kryeministre, nj grua si presidente, nj grua si kryetare partie. Bra shaka me disa drejtues t lart t Policis s Shtetit q i kisha pr drek nj dit me par: ishim t gjith burra nga pala amerikane q punon pr çshtjet e siguris, dhe t gjith burra nga pala shqiptare q punojn n nivelet e larta t policis. U thash me shaka: kur t ham srish drek bashk pas pes vjetsh, do t çuditem nse do t ket ndonj burr se me shpejtsin me t ciln grat po prparojn n forcn policore, n forcat e siguris s t dyja vendeve, ato do t luajn nj rol gjithnj e m t rndsishm n udhheqsi. Dhe, n fund, prsa i prket çshtjes s siguris. Besoj se Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera t NATO­s morn nj vendim t zgjuar kur mirpritn Shqiprin n NATO. Tashm e kemi par Shqiprin t kontribuoj n mnyra shum t ndsishme. Do t doja ta shihja Shqiprin nj vend m t fort, nj vend i aft jo vetm q t mbroj kufijt e saj, por edhe t ofroj siguri pr nj numr t madh vendesh t NATO­-s, dhe pr partnert n rajon.


Merxhan: Ramazan Peksani pyet cili do t jet roli i Ambasadorit t SHBA n zgjedhjet e ardhshme t 2017?


Ambasadori Lu: Kam shpres se Ambasadori i SHBA dhe Ambasada e SHBA do t luaj nj rol m t vogl se sa n zgjedhjet e fundit, zgjedhjet vendore t vitit t kaluar, n kuptimin q n


zgjedhjet e kaluara shpenzova shum koh duke punuar me kolegt e mi ndrkombtar dhe me partit politike duke u prpjekur t bindnim antart e partive t mos kandidonin kriminel pr poste zyrtarsh t zgjedhur. Prej dhjetorit t vitit t kaluar, Shqipria ka aprovuar legjislacionin m t forte n Europ pr dekriminalizimin, dhe mendoj se legjislacioni do ti ndihmoj institucionet shqiptare, demokracin e Shqipris, t mbrohen nga futja e m shum kriminelve n politik. Pra, kjo sht diçka pr t ciln shpresoj t kemi m pak pun. Shpresoj se do t jemi aktiv, bashk me shoqrin civile t Shqiprise, bashk me partit politike, pr t par se çfar lloj ndryshimesh do t parandalojn blerjen e vots do t parandalojn intimidimin prej kriminelve n qendrat e votimit do t parandalojn llojet e abuzimit q kemi par n vitet e fundit. Jemi shum t prkushtuar ndaj ksaj. Po i kushtojm burime t rndsishme ksaj dhe shpresoj se shqiptart do t luftojn pr kto


zgjedhje t lira.


Katerina: Kam nj pyetje nga Ana Rakipi. Sapo postoi nj koment se media nuk sht e paanshme. A mund t ndryshoj kjo?


Ambasadori Lu: Kam punuar n vende t tjera pr 27 vite. Do t thoja se gjat jets sime dhe gjat karriers sime profesionale, Shqipria, krahasuar me t gjitha vendet e tjera ku kam shrbyer, ka nj nga mjediset m t lir t medias, n kuptimin q nuk ka sekrete n Shqipri. Gazetart e ktij vendi marrin vesh pothuajse çdo detaj t çdo sekreti t mundshm pothuajse para se ta marrim vesh ekzistencn e vet sekretit. Ajo q di dhe q sht e vrtet, sht se ashtu si n vendin tim dhe shum vende t tjera mjedisi i medias sht gjithnj e m shume i njanshm. sht i njanshm n favor t personave q i zotrojn kto media. Kjo sht e rrezikshme. sht e rrezikshme n Uashington, sht e rrezikshme n Londr, sht e rrezikshme ktu n Tiran. Nuk e di si mund ta zgjidhim kt problem s bashku, por mendoj se prgjigja gjendet tek gazetart e guximshm, shum prej t cilve jan gazetar t rinj t cilt kan guximin t thon, shpesh n median online dhe jo n shtypin e shkruar apo n televizione, kan guximin t thon çfar sht e vrtet, edhe kur personat q kan median n pronsi, apo kur qeveria, apo kur opozita nuk bie dakord me at linj. Ka ende njerz i shohim çdo dit q nxjerrin t vrtetn.


Katerina: Kostandin Basko ka nj pyetje personale pr ju. Ai pyet: z. Lu, çfar mendoni pr Shqiprin dhe njerzit e saj sepse besoj q prtej puns tuaj dhe angazhimeve si ambasador, jeni nj qenie njerzore me shije, dshira, pasione si t gjith. Faleminderit!


Ambasadori Lu: Sa e bukur kjo pyetje, Kostandin! E vlersoj q njerzit njohin se jam nj individ, se kam ndjenja, pasi besoj se shpesh sht e leht q t krahasohet personi me institucionin. M kan br shum prshtypje shqiptart q kam takuar dy vitet e fundit. Jan njerz te guximshm, krenar dhe t suksesshm. Ata jan njerz q kan sakrifikuar jashtzakonisht shum 25 vitet e fundit. Jan prindr t rinj t cilt kan sakrifikuar çdo gj pr foshnja dhe fmijt e tyre. Ka dhe prindr m n mosh t cilt kan hequr dor nga kursimet e nj jete pr tu siguruar nj shkollim t mir fmijve t tyre. Jan gra dhe burra t guximshm t cilt kan shptuar gra dhe vajza nga prostitucioni dhe trafikimi. Jan gazetar t guximshm t cilt rrezikojn jetn e tyre çdo dit pr t nxjerr n drit histori mbi politikan t korruptuar, fmij q abuzohen, kryetar bashkish dhe gjykats q krkojn seks pr vendimet e tyre zyrtare. Kam par gjrat m t mira q Shqipria ka pr t ofruar. Shqiptart m duken t guximshm dhe heroik, diçka pr t ciln çdo familje shqiptare duhet t jet krenare. sht nder pr mua t shrbej ktu n Shqipri dhe t luftoj bashk me qytetart shqiptar pr ato ndryshime q do ta çojn Shqiprin drejt ksaj t ardhmeje europiane.