Nj pasagjer n avionin e linjs ajrore Amsterdam-Detroit ka arritur shkaktoj panik n bordin e avionit me 278 pasagjer gjat kohs q ky i fundit ishte ende n fluturim. Umar Faruk Abdulmutalab, q dyshohet t ket lidhje me Al Kaedn, u prpoq t shprthente nj bomb reth 20 minuta prpara se avioni t ulej n tok. Nga ky veprim, i dyshuari ka psuar vetm disa djegie n kmb. Nuk bhet fjal pr t tjer t lnduar, pasi gjithka u ndalua n koh. Abdulmutalab ishte nisur nga Nigeria drejt SHBA-ve pr t marr pjes n nj ceremoni fetare. FBI ende po heton, pasi mesa duket nga Jemeni n Amsterdam, 23-vjeari ka arritur t kaloj pikat e kontrollit pa ndonj problem.
Vet Shtpia e Bardh e cilsoi sulmin nj akt terrorist dhe krkoi rritjen e masave t siguris.