Partnert e Shqipris n NATO nuk jan ende t knaqur nga ndryshimet e fundit n projektligjin pr Shrbimin Informativ Shtetror.

Kt ata e bn t ditur n tryezn e thirrur enkas nga ish-presidenti Moisiu. Ish-kreu i shtetit shprehu keqardhjen e tij q vihen n diskutim marrdhniet me vendet e NATO-s, pikrisht n prvjetorin e par t antarsimit t Shqipris n Aleanc. Shqetsim i ndar edhe nga ish-presidenti Meidani.

“Politikant nuk duhet t heshtin kur partnert ndrkombtar bjn thirrje kundr Parlamentit, q hesht e q ndoshta po i bn pa e kuptuar dm Shqipris”, ka deklaruar Moisiu.

Ndersa Meidani u shpreh se, “kto ndryshime do te rezultojn n nj kontroll politik t SHISH. Ndaj pr reforma pr institucione t tilla t ndjeshme duhet nj konsensus i gjer dhe nj ekspertiz ndrkombtare”.

Nderkohe, ambasadorja britanike Fiona McIlam vlersoi pikrisht faktin se sot Shrbimi Informativ Shqiptar, nj institucion tepr profesionist sipas saj, nuk sht m nj mjet i pushtetit pr t kontrolluar dhe shtypur.

“C’ka nuk do t thot se nuk duhen reformat apo investime t mtejshme n shrbim. Por do t thot se duhet vepruar me kujdes, n mnyr q reforma as t mos nxitohet m shum se 'duhet dhe as t mos merret ndryshe nga 'duhet. Nuk duam t kthejm mbrapsht prirjen pozitive. Sepse kjo do t dmtonte shrbimin dhe pr rrjedhoj do t dmtonte edhe Shqiprin. Por reformat afatgjata krkojn nj proces t kujdesshm, krkojn konsultime t gjera me shoqrin civile, ekspert dhe ekspert ndrkombtar. Sepse kjo prputhet edhe me detyrimet e Shqipris ndaj NATO-s, sic tha edhe presidenti Moisiu dhe sigurisht, prputhet edhe me aspiratat pr integrimin n Bashkimin europian”, ka deklaruar McIlam.

Ndersa ambasadori Withers tha se hartuesit e projektligjit duhet t ken besim te miqt, duke i lejuar q t ndihmojn pr krijimin e nj shrbimi informativ, n themel t t cilit qndron besimi n popullin shqiptar.

“Roli i shrbimeve informative sht t mbrojn sigurin e vendit. Por t gjith ne kemi par shum shpesh, n ato vende q nuk jan demokratike, q ai rol shtrembrohet dhe, n fakt, shndrrohet n rol pr t mbrojtur ata q jan n pushtet pikrisht nga ata njerz q ata qeverisin. T gjith ne q jemi mbledhur ktu jemi prfaqsues t dy prej organizatave dhe institucioneve m t mdha ku Shqipria dshiron t jet pjes, NATO dhe Bashkimi Europian. Dhe mes t gjithve ne, t gjith prvojave tona, ekziston shum ekspertiz, nj histori e gjat prvoje n ndjeshmrit dhe nevojat pr drejtpeshime, kontrolle dhe balanca, ndarje t pushteteve, prgjegjsi t prkufizuara, q jan t rndsishme pr nj shrbim informativ n nj demokraci. Besoj q t gjith ne, me an t pranis son ktu, po themi se jemi t gatshm t ndihmojm pr te ofruar t gjitha kto shrbime, pr t par reformat e shrbimit informativ n Shqipri, n prpjekje pr ta
at m t mirin e mundshm. Dhe veanrisht, pr t shmangur gabime q do ta onin procesin e ndryshimit n shrbimin informativ n drejtimin e gabuar”, ka nenvizuar Withers.

Duket se ky presion ndrkombtar ka dhn frytet e veta. Ndryshe nga c'ishte parashikuar, projektligji nuk do t'i paraqitet t enjten seancs plenare. Ministria e Drejtsis po konsultohet me misionin e Bashkimit Europian pr sistemin e drejtsis EURALIUS.