brbrNe kohen kur ne SHBA nuk jane shuar ende debatet rreth perdorimit te email-it personal dhe jo atij zyrtar nga Hillary Clinton kur ishte sekretare e shtetit zbulohet se ne posten e saj elektronike rezulton edhe nje email qe lidhet me Shqiperine Behet fjale per zhvillimet pas protestes se opozites ne 21 janar 2011 ku gjeten vdekjen 4 protestues Ne nje artikull te publikuar nga prestigjiozja amerikane Washington Post permendet nje email qe Clinton ka marre nga njeri prej donatoreve te fushates se saj elektorale George Soros qe provon edhe marredheniet e forta mes tyre dhe aksesin brenda departamentit te shtetit Ne email Soros shkruante se situata ne Tirane tre dite pas demonstrates eshte shume e tensionuar dhe kerkon nderhyrjen e SHBA dhe BE per stabilizimin e situatesbrbr
brbrUne jam vecanerisht i shqetesuar ne lidhje me veprimet e kryeministrit shte nje videokasete e pjesetareve te Gardes qe qellonin mbi demonstruesit nga tarraca e Kryeministrise Prokurorja e emeruar nga Partia Demokratike ka leshuar urdher-arreste per individet ne fjale Kryeministri e kishte akuzuar me pare opoziten se ka vrare qellimisht keta aktiviste Pasi kaseta doli deputete nga partia e tij e akuzuan prokuroren per planifikimin e nje grusht shteti ne bashkepunim me opoziten nje akuze te cilen zoti Berisha e perseriti sotbrbr
brbrSoros propozoi qe ti behej thirrje kryeministrit Sali Berisha dhe kreut te opozites Rama qe te ndalin protestat e dhe te terhiqen nga deklaratat qe nxisin revoltebrbr
brbrSituata politike eshte perkeqesuar dhe po arrin nivelet e vitit 1997 ku ceshtje te ngjashme cuan vendin ne anarki dhe dhune Ka shenja se sapo vjen e pakesohet kontrolli i Rames mbi njerezit e tij dhe kjo mund te coje ne pershkallezimin e dhunesbrbr
brbrDonatori multimiliarder Soros sugjeroi caktimin e nje ndermjetesi nderkombetar nga SHBA-ja dhe BE-ja per te ulur ne tryeze dy partite Ai permend emrat e Karl Bildt Marti Ahtisari ose Miroslav Lajcak qe sipas tij kane lidhje te forta ne Ballkanbrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
br