Viti 2009 ishte viti kampion i kredive t kqija (kredit me probleme n rikthimin e tyre). Ato arritn 11 pr qind t totalit. Shkaqet jan t shumta, por kryesorja ishte viti i vshtir ekonomik, privacionet dhe ngadalsimi i zhvillimit, si pasoj e krizs financiare dhe ekonomike botrore. Po ashtu, edhe pes muajt e par t ktij viti regjistruan rritje t kredive me probleme. Ato arritn 12 pr qind t sasis s kredive t dhna. Nj shifr e konsiderueshme kjo. Me dhjetra milion euro. Prej tyre duhen veuar siprmarrjet dhe individt q kan mundsi t mira rikthimi t kredis. Ata mund t ndihmohen. Ndoshta vet sistemi bankar mund t’u jap nj periudh prove ktyre borxhlinjve t mir. Gjasht muaj ose nj vit. sht n vet interesin e bankave tona tregtare q kredit me probleme t paksohen. Bankat mund dhe duhet t qndrojn afr ktyre klientve t mir, q i kan pr sot dhe pr nesr. Nj ndihm, nj dor e shtrir ndaj tyre sot, mund t nnkuptoj rritje t prbashkt nesr. Vet kompanit dhe individt dalin nga gjendja e vshtir, rikthejn kredit n kushte dhe ritme normale pas gjasht muajsh ose nj viti. Dhe ndihma e besimi i sotm i banks shprblehet me kredi t reja q mund t krkojn kta klient t mir, t prmirsuar dhe n performancn e tyre ekonomike. Megjithat, banka jon qendrore, Banka e Shqipris nnvizon jo pa t drejt se ndonse rigjallrimi i kreditimit sht nj zhvillim i dshiruar, kjo duhet t realizohet mbi bazn e nj analize t kujdesshme, duke ndjekur me vmendje ecurin e cilsis s kredis. Duhet thn se bankat tona tregtare jan pothuajse trsisht t imunizuara nga pasojat e kredive me probleme. Ato, duke ndjekur kshilln e banks qendrore, i kan siguruar rezervat e duhura dhe nuk dmtohen pakthyeshmrisht, edhe nse t gjitha kredit e kqija nuk do t’u kthehen. Por n vet mendsin e punonjsve t bankave tregtare, rritja e kredive me probleme krijon stres dhe frenim t dshirs pr t dhn hua, pr t rrezikuar pozitivisht n sistem dhe n ekonomin e vendit. Po ashtu, banka qendrore ka kshilluar me t drejt dhe madje ofruar edhe ekspertiz, q n portofolin e kredive me probleme, bankat t identifikojn klientt me probleme t prkohshme dhe t kaprcyeshme dhe t ndrtojn politika q ofrojn mbshtetje pr kta klient, n kmbim t shtimit t elementve q mbrojn bankn prej rrezikut t ktyre kredive n t ardhmen. Kjo ndihm duhet t vij sa m shpejt pr bankat tregtare, pse kshtu u jep zemr atyre dhe i bn m aktive pr t mbshtetur klientt me probleme. Nga ana tjetr, Banka e Shqipris ka kshilluar q dhe pr klientt q i vlersojn me nj mundsi t ult t pagess s detyrimit t kredis, bankat tregtare t ndjekin pa hezitim procedurat pr ekzekutimin e garancive dhe t formave t tjera t kolateralve, pr rikuperimin e nj vlere sa m t madhe t kredis. Kjo krkon nj bashkpunim dhe mirkuptim t strukturave shtetrore, si Prmbarimi. Ende bankat tregtare nuk kan mjaftueshmrisht besim tek Prmbarimi, tek profesionalizmi i punonjsve t tij dhe ndihen t pasigurta, sa her krkojn ekzekutimin e garancive. Nga ana tjetr, tregu i shitjes s pasurive t patundshme ka ende shum probleme me titujt e pronsis dhe siguria se prona e kolateralizuar do t shitet sht tejet e vogl. Banka jon qendrore po ashtu kshillon me t drejt q n kt proces, vendim marrja e bankave tregtare t jet e qart dhe e dokumentuar, dhe duhet t ket si baz analizn e strukturave t specializuara t banks. Pa kryer m par nj proces t till, sht e parakohshme dhe mund t dilte kundrproduktiv, pra negativ procesi i ekzekutimit t garancive mbi kolateralin e kredive. Bankat dhe Prmbarimi duhet t fitojn besim tek njri-tjetri dhe n kt proces bashkpunimi, mbshtetja tek ekspertiza e Banks s Shqipris sht thelbsore. Kjo e fundit ka nxjerr kto dit nj rregullore t re pr menaxhimin e rrezikut dhe bankave tregtare u duhet t paksojn kredit me probleme, ndryshe rrezikojn gjoba nga banka qendrore.