Funksionar t lart t BDI e kan riaktualizuar ditt e fundit shtjen e prdorimit zyrtar t gjuhs shqipe

Dy vite pas miratimit t ligjit pr prdorimin e gjuhve n Maqedoni, n radht e partis partnere n koalicionin qeveritar, BDI, dhe midis analistve politik, n prgjithsi mbizotron mendimi se zbatimi i ktij akti ligjor po ecn ngadal. Funksionar t lart t Partis shqiptare Bashkimi Demokratik pr Integrim (BDI) e kan riaktualizuar ditt e fundit shtjen e prdorimit zyrtar t gjuhs shqipe, duke krkuar marrjen e m shum masave n kt drejtim. Zvendskryeministri Abdulaqim Ademi, i ngarkuar n qeverin maqedonase pr zbatimin e Marrveshjes Korniz s Ohrit, i cituar nga media maqedonase e ditve t fundit, vlerson se ligji pr gjuht, m konkretisht pr gjuhn shqipe, nuk po zbatohet n t gjitha institucionet dhe se ka mjaft prapambetje n kt drejtim. Ai n disa raste ka deklaruar koht e fundit se, n fakt, ligji pr gjuht prbn nj prvoj jo shum t njohur deri tani pr institucionet, qoft n nivel shtetror, qoft n at lokal. “Diku nuk ka resurse t mjaftueshme njerzore, prkthyes etj., gjetk nuk ka as mjete financiare, por kjo gj, n asnj mnyr, nuk duhet t jet shkak pr moszbatimin e ligjit. Komunat duhet q n buxhetet e tyre t caktojn mjete financiare t nevojshme pr punsimin e prkthyesve e pajimin me aparaturat prkatse n funksion t tyre dhe, n rast se atyre u mungojn kto mjete, mund t’i drejtohen qeveris q t’i ndihmoj”, tha z. Ademi q n qeveri kryeson edhe Sekretariatin pr Marrveshjen Korniz q, sipas njoftimeve zyrtare, do t miratoj s shpejti nj plan veprimi konkret pr zbatimin e ligjit pr prdorimin e gjuhve t bashksive etnike.


Por m kritik n kt drejtim jan analistt politik shqiptar, njri nga t cilt, Bashkim Bakiu i Qendrs pr Krkimet dhe Krijimin e Politikave t Shkupit, konsideron se “shqiptart n komunat ku ata prbjn m pak se 20 pr qind t strukturs s popullsis, e kan t pamundur q ta prdorin gjuhn e vet si zyrtare n komunikimin me pushtetin qendror. N baz t ligjit, ata nuk kan t drejt q t komunikojn zyrtarisht n gjuhn e vet me administratn shtetrore vetm pr faktin se n njsin vetadministruese lokale, ku ata jetojn, prbjn m pak se 20 pr qind t strukturs demografike t prgjithshme”, thekson ai, duke shtuar se “sht n interes t Maqedonis, d.m.th. jo vetm t shqiptarve, q gjuha shqipe t trajtohet si gjuh zyrtare pa kufizime shifrore dhe gjeografike, q prmban ligji aktual”.


Havzi Mustafa, profesor n Katedrn e Albanologjis t Fakultetit t Filologjis t Universitetit Shtetror t Shkupit, nga ana e tij, konsideron se “bashkkombsit e tij vet duhet t’i shfrytzojn m shum mundsit q u ofron atyre ligji prkats dhe se qytetart me kombsi shqiptare duhet ta prdorin m shum gjuhn amtare n komunikimin e tyre me institucionet shtetrore dhe t mos komunikojn me ta vetm n gjuhn maqedonase, sepse kshtu do t mund t’i realizojn m shpejt t drejtat e tyre”. Sipas tij, shqiptart nuk duhet ta krkojn fajin pr kt te t tjert, sepse vet ata nuk i shfrytzojn sa duhet mundsit ligjore q u jan dhn. Duhet q ata vet t angazhohen m tepr dhe ta prdorin m shum gjuhn amtare”, theksoi ai.
#