Kryeministri aktual i Shqiperise, Sali Berisha, pritet qe te drejtoje seancen e pare te Kuvendit te Shqiperise ne fillim te muajit shtator. Sipas "Rregullores se Kuvendit te Republikes se Shqiperise" mbi organizimi dhe funksionimin e Kuvendit, ne piken 1 te saj thuhet, se mbledhje e pare e legjislatures se Kuvendit duhet te hapet dhe drejtohet nga deputeti me i vjeter ne moshe. Nga rezultatet paraprake mbi legjislaturen e ardhshme, pritet qe kryetari i Partise Demokratike, Sali Berisha, i datelindjes 15 tetor 1944, te jete me i vjetri, ne Kuvendin e ardhshem te Shqiperise. Me mosperfshirjen e kryetarit te Partise Agrare Ambientaliste, Lufter Xhuveli ne Parlamentin e ardhshem, i cili ishte edhe personi qe drejtoi ne vitin 2005, seancen e pare te Parlamentit pas zgjedhjeve parlamentare, tashme i kalon kryetarit te mazhorances drejtimi i seances se pare. Por, ne rast mospranimi ose mungese, kjo do te varet nga deshira e kryetarit te Partise Demokratike per te udhehequr seancen e pare, atehere mbledhja do te drejtohet nga deputeti qe eshte pas tij me i vjeter ne moshe. Ne nje rast te tille, drejtimi i seances se pare do t'i takonte deputetit te Partise Socialiste, Namik Dokle, i cili eshte i datelindjen 11 mars te vitit 1946. Me celjen e seances se pare parlamentare, drejtuesi i seances i njofton Kuvendit, emrat e personave te zgjedhur dhe kerkon verifikimin e mandateve te tyre. Ne mbledhjen e tij te pare, Kuvendi zgjedh nje Komision te Perkohshem per Verifikimin e Mandateve te anetareve te Kuvendit. Komisioni perbehet nga 9 deputete dhe pasqyron, per aq sa eshte e mundur, perberjen politike te Kuvendit sic del nga rezultati i zgjedhjeve. Propozimet per perberjen dhe Kryesine e Komisionit, behen nga perfaqesuesit e grupimeve politike dhe miratohen nga Kuvendi me votim te hapur, me shumicen e votave, ne prani te me shume se gjysmes se te gjithe anetareve te tij. Perpos kesaj, tre deputete nder deputetet me moshen me te re, caktohen nga drejtuesi i seances te kryejne perkohesisht detyren e Sekretarise se Kuvendit, deri ne zgjedhjen e Byrose se Kuvendit. Perberja e Sekretarise pasqyron, per aq sa eshte e mundur, perberjen politike te Kuvendit sic del nga rezultati i zgjedhjeve. Por i takon Komisionit te Perkohshem per Verifikimin e Mandateve, qe te shqyrtoje dokumentacionin perkates te zgjedhjeve dhe brenda 2 diteve i paraqet Kuvendit ne seance plenare, raportin per vlefshmerine e mandateve te deputeteve te Kuvendit. Menjehere pas kryerjes se betimit nga deputetet, procedohet me zgjedhjen e Kryetarit dhe te Byrose se Kuvendit. Kandidati per Kryetar te Kuvendit, propozohet nga te pakten 15 deputete dhe votohet me votim te fshehte.

RREGULLORJA E KUVENDIT TE REPUBLIKES SE SHQIPERISE


ORGANIZIMI DHE FUNKSIONIMI I KUVENDIT

Neni 1


Mbledhja e pare e legjislatures


1. Mbledhja e pare e legjislatures se Kuvendit, deri ne zgjedhjen e Kryetarit te Kuvendit, hapet dhe drejtohet nga deputeti me i vjeter ne moshe. Ne rast mospranimi ose mungese, mbledhja drejtohet nga deputeti qe eshte pas tij, me i vjeter ne moshe.


2. Tre deputete, nder deputetet me moshen me te re, caktohen nga drejtuesi i seances te kryejne perkohesisht detyren e Sekretarise se Kuvendit, deri ne zgjedhjen e Byrose se Kuvendit. Perberja e Sekretarise pasqyron, per aq sa eshte e mundur, perberjen politike te Kuvendit sic del nga rezultati i zgjedhjeve.


3. Deri ne zgjedhjen e Kryetarit te Kuvendit nuk zhvillohet asnje debat.
MANDATET PARAPRAKE SIPAS QARQEVE

Qarku i Tiranes


PD


Sali Berisha


Aldo Bumci


Rajmonda Bulku


Bujar Nishani


Majlinda Bregu


Gerti Bogdani


Gent Strazimiri


Florian Mima


Ilir Rusmali


Myqerem Tafaj


Luan Skuqi


Tritan Shehu


Viktor Gumi


Arben Imami


Lajla Pernacka


PS


Vasilika Hysi


Besnik Bare


Kastriot Islami


Saimir Tahiri


Fatmir Xhafaj


Andis Harasani


Ditmir Bushati


Eglantina Gjermeni


Namik Dokle


Enkelejda Shkreli


Eduard Shalsi


Xhemal Qefalia


Dashamir Peza


Ilir Gjoni


Artan Gaci


PR


Fatmir Mediu


LSI


Ilir Meta

Qarku i Beratit


PS


Erion Brace


Fidel Ylli


Ermonela Velaj


Marko Bello


PD


Genc Pollo


Mehmet Xheka


Lefter Maliqi


LSI


Nasip Naco

Qarku i Dibres


PD


Jemin Gjana


Sherefedin Shehu


Bedri Hoxha


Selami Xhepa


PS


Sadri Abazi


Qemal Minxhozi

Qarku i Durresit


PD


Ferdinand Xhaferri


Albana Vokshi


Gazmend Oketa


Ylli Lama


Osman Metalla


Eduard Halimi


Igli Cara


PS


Blendi Klosi


Rudina Seseri


Hazir Gashi


Gazmir Bizhga


Klodiana Spahiu


LSI


Lefter Koka

Qarku i Elbasanit


PD


Lulezim Basha


Ardian Turku


Adriana Gjoni


Rrahim Ota


Dashnor Sula


Luciano Boci


Sybi Hida


PS


Valentina Leskaj


Ilir Bejtja


Shegushe Ligori


Taulant Balla


Damian Gjiknuri


Agim Leka


Skender Hasa

Qarku i Fierit


PS


Gramoz Ruci


Ermelinda Meksi


Albert Caci


Fatos Tushe


Armando Subashi


Bashkim Fino


Ervin Koci


Arben Cuko


Piro Lutaj


PD


Sokol Olldashi


Ilir Bano


Mesila Doda


Enkelejd Alibeaj


Vasillaq Ngresi


Fatos Beja


LSI


Dritan Prifti

Qarku i Gjirokastres


PS


Arta Dade


Vangjel Tavo


Et'hem Ruka


PD


Genc Ruli


Spiro Ksera

Qarku i Korces


PD


Ridvan Bode


Gjergji Papa


Ledina Aliolli


Edmond Spaho


Fatbardh Kadilli


Ismail Hoxha


PS


Ben Blushi


Pandeli Majko


Mimi Kodheli


Alfred Dalipi


Arben Ahmetaj


Olta Xhacka

Qarku i Kukesit


PD


Flamur Noka


Besnik Dushaj


Fatos Hoxha


PS


Asllan Dogjani

Qarku i Lezhes


PD


Edi Paloka


Mark Marku


Pavlina Hoti


Rajmonda Hoxha


PS


Gjok Jaku


Gjovalin Kadeli


Armando Prenga

Qarku i Shkodres


PD


Jozefina Topalli


Astrit Bushati


Arenca Troshani


Gezim Dibra


Gjok Uldedaj


Paulin Sterkaj


Ndue Paluca


PS


Ilir Beqja


Tom Doshi


Ndue Kola


Astrit Beci

Qarku i Vlores


PS


Arben Isaraj


Luiza Xhuvani


Arben Malaj


Shpetim Idrizi


Eltar Deda


Fatmir Toci


PD


Astrit Patozi


Ardian Kollozi


Leopard Demi


Kreshnik Ipi


PDI


Dashamir Tahiri


PBDNJ


Vangjel Dule