Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Jean-Claude Junker Monedha kineze duhet te rivleresohet. Zenkat per vleren e ulet te monedhes kineze renminbi qe njihet ndryshe edhe si juan ishin tema kryesore ne diten e dyte dhe te fundit te samitit ne Bruksel. Bashkimi Evropian kerkoi nga Kina qe urgjentisht te rivleresoje monedhen e saj. Juani mbetet i nenvleresuar dhe kontribuon ne pabarazite globale tha shefi i i grupit te shteteve te euros kryeministri i Luksemburgut Jean-Claude Juncker. Ne mendojme qe nje vleresim i qarte dhe i gjere i renminbit do te krijonte nje rritje ekonomike me te balancuar nga e cila do teperfitonin Kina dhe ekonomia boterore tha ai.


Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Jean-Claude Trichet Nuk u realizuan pritjet. Kina kishte sqaruar ne muajin qershor se monedhes se saj do ti jap vleren e vertete. Por shikuar nga zhvillimi i kursit te vertete te kembimit nuk doli esakte ajo cfare ne kishim shpresuar terhoqi verejtjen shefi i Bankes Qendrore Evropiane Jean-Claude Trichet.


Juani i dobet artificialisht mbron importet kineze ndersa rendon eksportet evropiane ne Kine. Shtetet e Bashkuara te Amerikes kercenojne Kinen me sanksione ekonomike ne qofte se nuk e vlereson si duhet monedhen e saj. Bashkimi Evropian tani per tani vetem paralajmeron palen kineze nderkohe qe ne deklaraten perfundimtare te samitit kjo ceshtje nuk permendet fare. Pekini nuk ishte dakord per kete sqaron sekretari i shtetit ne ministrine e Jashtme gjermaneWerner Hoyer.


Merkel Kina duhet te trajtohet me mire


Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Kancelarja gjermane Angela Merkel vlereson rolin e Kines.Megjithate evropianet nuk premtuan vetem kapercimin e krizes se tyre te borxheve. Ata jane poashtu te gatshem qe Kines dhe vendeve te tjera me zhvillim te shpejte ekonomik tiu japin me shume pushtet ne organizatat globale financiare sic eshte Fondi Monetar Nderkombetar FMN.


Zhvillimin tone te favorshem ekonomik ne ia kemi borxh rritjes ekonomike aziatike. Ne kemi frenuar krizen ekonomike thelbesisht edhe ne mes te Evropes dhe Azise tha Merkel.


Kina gjate kohes se krizes ishte nje motor zhvillimi dhe ne rendin ekonomik duhet te trajtohet me mire kerkoi Merkel. Per kete vendet evropiane duan te heqin dore nga dy ulese ne FMN. Si kompensim Merkel shpreson qe Kina do te marre persiper me shume pergjegjesi.Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Pamje simbolike kriza financiare


Kancelarja kembenguline samit edhe per ndermarrjen e hapave te tjere per rregullimin e tregut global financiar. Ajo terhoqi posacerisht verejtjen per mungesen e mekanizmit te sigurise per bankat e medha.ka ndodh me bankat te cilat jane te medha nese ato falimentojne Per kete ketu ne Evrope dhe ne pjese te tjera te botes duhet te perpunohen ende rregullat tha Merkel.Mbrojtja e klimes ne qorrsokak


Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Pa shume marreveshje konkrete.Perfaqesuesit e 46 vendeve pjesemarrese ne samit ne mesin e tyre 36 presidente dhe kryeministra nuk kane arritur te bejne asnje hap perpara sa i perket mbrojtjes se klimes. Edhe pse ne deklaraten perfundimtare te samitit theksohet nevoja per shkurtime te thella dhe perseritet synimi per kufizimin e ngrohjes se tokes me dy grade mbetet plotesisht e paqarte se si do te arrihet kjo dhe kush duhet ta beje ate.


Nje apel i guximshem nga samiti i eshte drejtuar Brimanise si vende anetare. Ne deklaraten e miratuar edhe nga pala kineze nga junta ushtarake kerkohet qe te organizoje zgjedhje te lira dhe te ndershme. Zgjedhjet e 7 nentorit duhet te shfrytezohen qe te behet nje hap drejt nje sistemi qeveritar civil legjitim dhe konstitucional thuhet ne deklarate.


Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Herman Van Rompuy i angazhuar rreth Birmanise. Ne pranine e ministrit te Jashtem te Brimanise u zhvilluan diskutime per ngjarjet e fundit dhe te ardhmen e Birmanise. Kishte deklarata kritike por edhe propozime te mira. Dhe e gjithe kjo ndodhi ne nje atmosfere te hapur dhe serioze. Kjo eshte megjithate mjaft e vecante tha presidenti i Keshillit te BE-se Herman Van Rompuy i cili kryesoi debatin per Birmanine.


Lirimi me kohe i te burgosureve politike si nobelistja Aung San Suu Kyi do ti bente zgjedhjet me transparente dhe te pergjithshme.


Autor Christoph Hasselbach / Esat Ahmeti/dpa


Redaktoi Bahri Cani