Presidenti i SHBA-ve Donald Trump do të takojë sot homologun dhe armikun rus Vladimir Putin, duke i dhënë fund një turi të trazuar evropian në të cilin ai kritikoi ashpër aleatët e tij dhe nxiti një çarje më të thellë në marrëdhëniet BE-Britani me këshillën për padi që i dha Theresa May-t.


Trump tha se kishte “shpresa të pakta” përpara bisedimeve në kryeqytetin finlandez, Helsinki, por shtoi se “ndoshta disa të mira” do të vinin prej bisedimeve. Ndërkohë samiti vjen pasi 12 rusë u akuzuan për ndërhyrje në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA.


Trump thotë se ai do ta ngrejë çështjen, por nuk ka agjendë zyrtare. Të dy liderët do të takohen tek e tek dhe do të shoqërohen vetëm nga përkthyesit e tyre.


Ky është takimi i parë vetëm për vetëm midis Putin dhe Trump, edhe pse ata janë takuar më parë në margjinat e bisedimeve shumëpalëshe. Ka pasur thirrje në SHBA për Trump që të anullojë takimin, por Rusia i pret bisedimet si një mjet për përmirësimin e marrëdhënieve.


Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara John Bolton ka thënë se të dyja palët kanë rënë dakord që takimi nuk do të ketë agjendë të caktuar. Por ai tha se e gjen të “vështirë të besojë” se Putin nuk di asgjë për ndërhyrjen në zgjedhje dhe faktin se çështja do të përmendet.


Trump është nxitur gjithashtu për të hedhur në tryezën e diskutimeve edhe helmimin e dy njerëzve në Britaninë e Madhe, të cilët ranë në kontakt me agjentin nervor Novichok. Hetuesit besojnë se incidenti lidhet me helmimin e një spiuni ruse në mars.


Trump përpunoi se çfarë do të diskutohet në takimin gjatë një konference të përbashkët për shtyp me Kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Theresa May javën e kaluar. “Do të flasim për Sirinë”, tha ai.


“Do të flasim për pjesë të tjera të Lindjes së Mesme, do të flasim edhe për përhapjen bërthamore”.


Por mediat ndërkombëtare shkruajnë se të dy liderët do të ndjejnë se kanë fituar thjesht duke u takuar me sytë e botës mbi ta. Presidenti Putin, ende nën ethet e lavdisë të pritjes së Kupës së Botës, do të projektojë fuqinë ruse kur ai të qëndrojë në krah me homologun e tij amerikan.


Presidenti Trump përsëri do të shijojë performancën si dijetar i vetëshpallur në botë. Ai sulmon aleatë dhe admiron forca të forta si udhëheqësi rus. Dëshira e tij për diplomacinë shkatërruese do të thotë se ai mund të shpallë koncesione të papritura dhe aleatë dhe këshilltarë të njëjtë.


16 korrik 2018 (gazeta-Shqip.com)