Pas m shum se 2 jav bisedime dhe negociata, Samiti i klims n Kopenhagen ka mbshtetur marrveshjen e propozuar nga 5 fuqi t mdha botrore, kryesuar nga Presidenti Barak Obama. Sekretari i Prgjithshm i OKB-s Ban Ki Moon e cilsoi nj fillim thelbsor dhe nj hap t rndsishm prpara. BBC raporton se delegatt kaluan nj mocion n baz t t cilit njihet marrveshja e arritur mes SHBA-ve dhe fuqive m t mdha, prfshi ktu Kinn.
Deri pak or m par marrveshja nuk po arrinte t siguronte mbshtetjen e plot, pr shkak t kundrshtimeve t forta t disa vendeve, si Nikaragua apo Venezuela, sipas t cilave marrveshja ishte n dm t tyre. Pakti mes SHBA, Kins, Indis dhe Afriks s Jugut parashikon angazhim global n ruajtjen e ngrohjes s temperaturs globale deri n 2 grad, por nuk prcakton asnj detaj lidhur me reduktimin e gazrave n atmosfer me 50 % pr shkak t refuzimit t Kins. SHBA premtuan nj shifr prej 3.6 miliard dollar deri n vitin 2012 dhe Rusia 200 milion dollar, ndrsa Bashkimi Europian ende nuk ka marr nj vendim t sakt. Megjithat si u b e ditur, n nj konferenc t ministrave n maj n Bon, do t paraqiten synimet kombtare t t gjitha vendeve pr paksimin e emsioneve dioksidit t karbonit. Nj marrveshje e detyruar mund t pasoj n dhjetor gjat nj takimi n Meksik. q pakti pr mbrojtjen e planetit ndaj ndryshimeve klimatike t hyj n fuqi duhet t miratohet nga t gjitha vendet pjesmarrse n samitin e OKB-s.