Te tjera rreth shkrimit FOTO- Shperthimet me eksploziv

TIRANE- Gjashte anetare te nje bande kriminale qe merrej me vjedhje banesash makinash e lokalesh por dhe shkaterrim prone nepermjet shperthimeve me eksploziv kane perfunduar ne prangat e policise se komisariatit te Sarandes.

Banda perbehej nga 8 djem te rinj dhe adoleshente me i madhi 24 vjec dhe me i vogli 15 vjec. Nga hetimet e kryera dhe nga provat e mbledhura deri tani rezulton se ky grup kriminal per nje periudhe 2 vjecare ka kryer 16 vjedhje dhe grabitje banesash lokalesh makinash motoresh por dhe shkaterrim me eksploziv ne qytetet Sarande Tepelene dhe Permet. Ndersa vepra kriminale me e fundit eshte shkaterrimi me eksploziv i Pub Night Club prane Hotel Butrinti ne Sarande me 22 nentor 2011. I vune eksplozivin dhe makinave ne pronesi te dy oficereve te policise.

ARRESTIMET 2 NE KERKIM
Operacioni i policise se komisariatit te Sarandes u ekzekutua mbreme nen drejtimin e prokurorise se rrethit. Operacioni u kodua Lekursi 2011
Sentjon Fatmir Lame vjec 24 lindur ne Konispol dhe banues ne Sarande i denuar me pare per vjedhje
Sildjan Ylli Sulejmanasi vjec 23 lindur ne Corovode dhe banues ne Sarande
O. A. vjec 16 lindur dhe banues ne Sarande i denuar me pare per vjedhje
K. R. vjec 15 banues ne Sarande
Y. K. vjec 17 lindur e banues ne Tepelene
Erald Agron Elezaj i arrestuar nga Komisariati Policise Sarande tre dite me pare me date 20.12.2011.
Gjithashtu ne kuader te ketij operacioni jane shpallur ne kerkim edhe shtetasit
Lisjan Merkur Kazo vjec 22 lindur dhe banues ne Sarande i denuar me pare per vjedhje
Fatjon Bujar Abazi vjec 22 lindur dhe banues ne Sarande i denuar me pare per vjedhje.

PER CFARE AKUZOHEN
Nga hetimet e kryera dhe nga provat e mbledhura deri tani rezulton se ky grup kriminal akuzohet fajtor per 3 vepra penale te shkaterrimit te prones me eksplozive 3 vepra penale per vjedhje automjetesh 8 vepra penale per vjedhje banesash dhe lokalesh 2 vepra penale per vjedhje motorrash

JA SHKATERRIMET E VJEDHJET
Ne rrethin e Sarandes
1- Shkaterrimi me eksploziv i autovetures tip Mercedes-Benz C Clas me targa TR 3937 ne pronesi te Oficerit Policise Ilir Zhupa i ndodhur ne date 2 Nentor 2010.
2- Shkaterimi me eksploziv I autovetures tip AUDI me ngjyre te zeze ne pronesi te Oficerit Policise Aleksander Lilo ndodhur ne date 9 Maj 2011
3- Shkaterrimit me eksploziv te Pub Night Club prane Hotel Butrinti ne sarande ne perdorim nga shtetasi F. A. ndodhur ne date 22 Nentor 2011
4- Vjedhje e Bar-Restorant ne pronesi te shtetasit I. Noni. ndodhur ne date 16 Dhjetor 2011 ne lagjen Nr. 2 Sarande ku jane vjedhur nje televizor plazma dhe disa paketa cigaresh
5- Vjedhje e dyqanit te shtetasit L. Shomo ndodhur ne date 19 Nentor 2011 nga ku eshte vjedhur e fotokopje tip Sharp
6- Vjedhje e baneses se shtetases V. Hibro ne lagjen Nr. 3 Sarande ndodhur ne date 27 Nentor 2011 ku jane vjedhur nje aparat celular Nokia dhe 3000 lek
7- Vjedhje e lokalit te shtetasit E. Kafexhiu ne lagjen Nr. 2 Sarande ndodhur ne date 16 Dhjetor 2011 ku jane vjedhur nje televizor plazma dhe nje kompjuter
8- Vjedhje e dyqanit te shtetasit G. Demiri ne lagjen Nr. 3 ndodhur ne date 15 Nentor 2011 nga ku jane vjedhur dy televizora plazma 5 kompjutera lap-top dhe nnje aparat Play Station
9- Vjedhje e lokalit te shtetasit P. Zhupa ne lagjen Nr. 2 Sarande ndodhur ne date 13 Tetor 2011 nga ku jane vjedhur 2 televizora plazma.
10- Vjedhje e lokalit te shtetasit I. Avdiaj ne lagjen Nr. 3 Sarande ndodhur ne date 22 Dhjetor 2011 ku eshte vjedhur nje televizor plazma
11- Vjedhje e baneses se shtetases E. Agora ne lagjen Nr. 4 Sarande ndodhur ne date 15.Dhjetor 2011 ku jane vjedhur tete kanata dritaresh alumini
12- Vjedhje e motorrit te markes Zip Star ngjyre blu me targa SR 296 B ne pronesi te shtetasit A. Ahmeti ndodhur ne Ksamil ne date 01 Dhjetor 2011
13- Vjedhje e motorrcikletes tip lsquoDay-ang ngjyre kafe me targa SR 404 B ne pronesi te shtetasit A. Zisi ndodhur me 15 tetor ne Ksamil
14- Vjedhje e autovetures tip Mercedes-Benz 250 me targa SR 4395 B ne pronesi te shtetasit B. Sulozeqi ne lagjen Nr. 4 Sarande ndodhur ne date 22 Gusht 2011
15- Vjedhje e autovetures tip Mercedes-Benz 240 me ngjyre blu me targa SR 4900 B ne pronesi te shtetasit I. Omeri ndodhur ne date 25 Nentor 2011 ne lagjen Nr.4 Sarande
16- Si dhe ne rrethin e Permetit kane vjedhjur nje autoveture tip Mercedes-Benz 200 me targa PR 1618 B ne pronesi te shtetasit Haxhi Velia ndodhur ne date 5 Dhjetor 2011
PROVAT
Gjate hetimeve te kryera jane gjetur dhe sekuestruar ne cilesine e proves materiale Nje autoveture tip Mercedes-Benz 240 ngjyre blu me targa SR 4900 B
Nje autoveture tip BME me ngjyre gri me targa SR 5399 B te cilin personat e mesiperm e perdornin per kryerjen e veprimtarise kriminale Nje autoveture tip Alfa Romeo 156 me ngjyre te kuqe me targa te huaja Y 702 LCDNje kompjuter Lap-Top i markes lsquoSONY Disa pajisje fonie per muzik bokse Disa doreza duarsh akriliku qe dyshohet se perdoreshin gjate kryerjes se veprave penale dhe Materiale alumini etj..
Nga Komisariati I Policise Sarande vazhdon puna per dokumentimin e plote ligjor te aktivitetit te kryer nga ky grup kriminal.

Materialet procedurale do ti kalojne Prokurorise se Rrethit Gjyqesor Sarande per veprat penale Shkaterrim i prones me eksploziv Vrasje me dashje e ngelur ne tentativ Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armeve luftarake dhe municionit dhe Vjedhje e kryer ne bashkepunim me shume se nje here parashikuar nga nenet 152 278/2 134/2 /3 te Kodit Penal.