Qendra e re e Kontrollit Teknik t Detyrueshm t Mjeteve Rrugore pr Tirann sht drejt prfundimit. Investimi “SGS Automotive Albania” n fshatin Prez vlen 3 milion dollar dhe godina ka nj siprfaqe 7145 m2. Ministri i Transportit, Sokoll Olldashi ka par nga afr kt investim q nuk sht i vemti n vend.

Sokol Olldashi "Jan 31 linja t reja t kontrollit teknik t mjeteve q po bhen n t gjith territorin e Shqipris dhe q brenda nj periudhe t shkurtr do t'i ofrojn qytetarve shrbim cilsor, transparent dhe trsisht t kompjuterizuar n mnyr q kontrolli i mjeteve nga nj procedur e bezdisur dhe shpesh her korruptive, t shndrrohet realisht n nj rutin trsisht teknologjike ku qytetari shrbehet dhe nuk torturohet."

Pika e re e Kontrollit Teknik Mjeteve pr Tirann do t ket 6 linja. Ministria e Punve Publike dhe Transpotit sht e bindur se ky projekt prafroj nivelin e kontrollit teknik n Shqipri me vendet e Bashkimit Europian duke rritur sigurin n rrugt tona.