Refuzohet oferta e Berishës për ndryshim në ligj
Kërkuan fjalën 120 deputetë, asnjë rezultat
Pas nj maratone debatesh, replikash, akuzash, diskutimesh q nisn q pas ors 5 pasdite e q vijuan deri pas mesnat, mazhoranca dhe opozita nuk arritn asnj rezultat. Oferts s Kryeministrit Berisha pr shumic n komisionin hetimin parlamentar, ndryshimin n ligjin pr hetimin, duke vn n gatishmri edhe 100 prokuror, opozita i tha “jo” duke krkuar ende q t hapen kutit e votimit. “Oferta ime sht e ndershme, por ju keni zgjedhur pr t mos
transparenc. Oferta e ksaj mazhorance sht nj ofert q e refuzojn vetm ata q kan frik e q ngren akuza mbi mashtrime”, - tha Kryeministri n fjaln e tij pas mesnate n Kuvend. Ai krkoi emrin e qoft 1 komisioneri socialist q sht bler. N prgjigje ndaj tij, kreu i grupit parlamentar t PS-s, i cilsoi ato si diversione t Kryeministrit. “I gjith opinioni pret nga ne dhe lrini komisionert tan”, - tha Rui. Berisha prsriti ofertn e tij, por palt u ndan pa arritur gj. “KiE i tha Rams se duhen procedura kushtetuese pr kutit. Hajde se pr 5 minuta do e keni komisionin dhe t votojm t gjitha amendamentet q krkoni. Do t kemi raste q t flasim edhe pr 3 dit me radh. Nse e merr si diversion, un jam Kryeministr dhe marr n mbrojtje t gjith qytetart. Mua m akuzoni gjer nesr, komisionert nuk mund t’i akuzoni pa fakte”, - tha m tej Berisha.


Seanca


Deputett e t dyja palve debatuan dje pr or t zgjatura, ndrsa tek kryetarja e Kuvendit, Topalli, krkuan fjaln rreth 120 deputet. Kryetarja e Kuvendit krkoi nj orar pr mbylljen e debatit, pasi, sipas saj, me diskutimet e nisura mund t vijohej deri n ort e para t mngjesit. Deputett e opozits nuk pranuan duke
q seanca t vijoj deri n ort e para t mngjesit.