“Data 12 qershor simbolizon fundin e shtypjes s popullit t Kosovs nga nj regjim brutal dhe agun e shpress pr nj t ardhme m t mir pr t gjith qytetart e vendit ton t dashur”, - ka thn Presidenti i Kosovs, Fatmir Sejdiu, n nj pritje t organizuar me rastin e 12 qershorit, dits kur forcat paqeruajtse t NATO-s hyn n Kosov. Kjo dit n kalendarin zyrtar t festave n Kosov shnohet si Dita e Paqes. “Me gjith vshtirsit normale q e karakterizojn nj shtet t porsalindur, n tablon e saj t prgjithshme, Kosova ka qen dhe mbetet nj rrfim suksesi”, - ka thn mes tjerash presidenti i Kosovs, pr t shtuar se “Kosova, shtet i lir dhe sovran, atdhe i dashur i t gjith qytetarve t saj, antare e Bashkimit Evropian dhe e NATO-s, ka qen, sht dhe do t mbetet motoja e t gjitha angazhimeve tona politike e shtetrore”.