Edhe pse kan kaluar shum vite nga prfundimi i Lufts s Ftoht, vende t ndryshme vazhdojn q t drgojn agjent t fsheht npr bot, pr t marr informacion. Por korporatat, terroristt dhe hetuesit privat jan gjithashtu pjes e bots misterioze e shpesh t errt t spiunazhit

Zbulimi i befasishm dhe shum i zhurmshm jav m par i rrjetit t spiunve rus q operonin prej kohsh n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, nuk ka asnj dyshim q i tronditi shum amerikant, t cilt n shumic kishin ushqyer iden se spiunazhi kish marr fund me mbarimin e Lufts s Ftoht dhe se s shumti ai mund t prbnte subjekt pr filmat hollivudian. Por ekspertt e shrbimeve sekrete e din mir se nj gj e till nuk sht e vrtet. Sipas Peter Earnest, nj ish-antar i CIA-s, i cili sht aktualisht drejtor i Muzeut t Spiunazhit n Uashington, nuk duhet harruar, pr shembull, se shtete t tilla si Rusia kan kryer pr shekuj me radh veprimtari spiunazhi dhe se ky i fundit as ka filluar dhe as prfundoi me mbarimin e Lufts s Ftoht. Thjesht vazhdoi n nj mnyr tjetr. Sigurisht q marrdhniet mes Shteteve t Bashkuara t Ameriks dhe Rusis jan prmirsuar n vitet e fundit, por ky fakt nuk mund t prjashtoj at tjetrin q, pavarsisht bashkpunimit, t dyja vendet kan vazhduar ta spiunojn, prgjojn dhe ruajn njra-tjetrn.


E ndrsa n t shkuarn m s shumti spiunazhi ka qen i lidhur me shtetet q krkonin informacion pr shtetet e tjera, sot spiunazhi sht m shum i lidhur me gjurmimin dhe prgjimin e terroristve, aktiviteteve t tyre, monitorimin e komunikimit publik e kshtu me radh. N fakt, ekspertt e shrbimeve sekrete thon se spiunazhi i t gjitha llojeve sht shtuar shum q pas Lufts s Ftoht dhe sht prforcuar edhe nga aplikimi i teknologjive t reja dhe rritja e krkess pr informim t sektorit shtetror, por edhe atij privat. Disa jav m par, gazeta amerikane “Washington Post” deklaroi se me programet e lidhura me anti-terrorizmin merren aktualisht n SHBA 1371 organizata qeveritare dhe 1931 organizata private. Objektivi i puns s tyre nuk sht vetm shtja e anti-terrorizmit, por edhe siguria kombtare dhe informacioni i t gjitha llojeve. Ja disa nga kategorit dhe objektet e spiunazhit t sotm:


Kombet

Kur flitet pr nj spiunazh q mbshtetet nga shteti, sipas ekspertve, pr sa u prket Shteteve t Bashkuara t Ameriks, ato jan m t prqendruara n shtete t tilla si Irani, Koreja e Veriut dhe Kina. Dhe kto vende duket se gjithashtu e kan prqendruar vmendjen e spiunazhit t tyre tek Amerika. Shtetet e Bashkuara t Ameriks jan objektivi i qindra mijra sajber sulmeve do dit, nj pjes e madhe e t cilave vijn nga Pekini. Sipas ekspertve, kto manovra kan t bjn me prpjekjet pr t deprtuar n struktura shum t ruajtura dhe t rndsishme amerikane.


Kompjutert dhe satelitt jan t rndsishm, por nuk mund t bjn at q bjn njerzit. Agjentt sekret, si ata q u deportuan s fundmi n Rusi, ende luajn nj rol shum t rndsishm dhe t dors s par n lojrat e spiunazhit. Por nuk dihet numri i tyre n terren dhe nj gj e till do t ishte shum e vshtir, duke qen se sht n vet natyrn e ktij profesioni t qndruarit n fshehtsi. Edhe shtetet q e konsiderojn veten aleat shum t ngusht, e spiunojn njri-tjetrin. Kshtu, nj raport i Izraelit i vitit 2008 dokumentonte nj histori shum t njjt spiunazhi t spiunve amerikan q kishin spiunuar n Izrael, veanrisht pr sa i takon programit sekret brthamor t Izraelit. Dhe ka pasur raste jo t pakta mosmarrveshjesh mes spiunve t t dyja vendeve e madje edhe raste t kapjes s spiunve izraelit n Amerik.


Terroristt

Shum amerikan jan t bindur se termi “luft kundr terrorizmit” sht abuzuar shum nga administrata amerikane dhe shrbimet sekrete amerikane, si dhe sht prdorur edhe pr t mbuluar operacione t ndryshme t shrbimeve sekrete. Por shpesh spiunt m t rrezikshm jan ata q nuk punojn pr organizatat qeveritare dhe q n njfar mase nuk japin llogari pr veprimet e tyre, duke mos u kondicionuar nga ligji ndrkombtar.


Rrjetet ndrkombtare t terrorizmit shpesh kan qen m efikase se ato qeveritare pr sa i prket mbledhjes s informacioneve sekrete. Nj rast i till sht ai i infiltrimit t suksesshm t agjentit t Al Kaeds n radht e CIA-s. Ishte ky agjent q arriti t vriste 6 agjent t CIA-s me nj bombe vetvrasse, duke i dmtuar rnd shrbimet amerikane n Afganistan.


Korporatat e mdha

Spiunimi nuk sht vetm nj shtje e lufts dhe politiks ndrkombtare. Nj gazetar amerikan, n nj libr t botuar s fundmi n lidhje me shrbimet sekrete shtetrore dhe private, ka zbuluar se firmat dhe kompanit e mdha private q prfaqsojn interesa shum t mdha financiare, kan edhe nj sistem shum t sofistikuar pr t thithur informacion dhe sigurisht q nj gj e till mundsohet nga shrbimet sekrete private. Kto t fundit u ofrojn kompanive survejimin ndaj konkurrentve, informacione n lidhje me zbulimet e reja, pikat e dobta t drejtuesve t lart e t tjera si kto. Spiunazhi sht
nj faktor shum i rndsishm n botn e korporatave dhe hapat e vendimet e mdha pr shkrirjen apo shitjen kompanive t ndryshme- n t cilat prfshihen miliarda dollar -nuk bhen kurr n ditt e sotme pa prfshirjen e spiunve me cilsi, q sjellin edhe informacionin e duhur n kohn e duhur pr kundrshtarin. Duke prdorur disa nga teknologjit m t prparuara n bot (si laseri q mund t regjistroj biseda telefonike nga nj kilometr larg e t tjera si kto), kto firma dhe korporata kan n stafin e tyre nj numr t madh specialistsh t shrbimeve sekrete dhe t ushtris. Ky staf kryesisht prbhet nga ish-zyrtar ushtarak dhe t shrbimeve sekrete, q dikur kan punuar pr agjencit qeveritare dhe q jan shum t strvitur dhe t aft pr t pasur sukses n misionet e tyre. Por nga ana tjetr ata mund t jen edhe agjent t dyfisht, pra q ndrsa jan t punsuar nga korporatat e mdha, vazhdojn t punojn edhe pr agjencit shtetrore, madje nj pjes t informacionit q marrin pr punsimin e dyt, ta japin n agjencin shtetrore. Por pr korporatat nuk spiunojn vetm konkurrentt n biznes. Jan edhe vet qeverit e vendeve prkatse ato q mbajn nn vzhgim kompanit e mdha. Kshtu, kinezt kan nj sistem shum t perfeksionuar pr t hyr n informacionet e rezervuara t firmave m t mdha t vendit.


Hetuesit privat

Shfaqja e internetit e ka transformuar industrin private duke zhvendosur mnyrat e survejimit nga ato n terrene, n mnyra q kan t bjn me survejimin e e-mail-eve, t posts elektronike dhe komunikimeve t tjera. Sipas nj shefi q drejton nj biznes hetuesish privat, nj pjes e madhe e klientve t tij jan persona t martuar, q dyshojn n besnikrin e partnerit/es dhe pr t vrtetuar dyshimet e tyre u duhet nj hetues privat. Shum gra mendojn se bashkshortt, n vend q t shkoj me shrbim, shkojn pr t kryer udhtime qejfi dhe jan t gatshme t paguajn shuma t mdha parash pr t marr vesh t vrtetn. Nj kuriozitet n kt drejtim sht se kur femrat kan nj intuit se bashkshortt po i tradhtojn, zakonisht intuita sht e drejt; ndrsa kur meshkujt mendojn se bashkshortja po i tradhton, qllon shpesh q t jen t gabuar.
#