PD
Kshilli Kombtar do t duhet t zgjedh kryesin e re

Ndonse kundrshtive t hapura q kan shprehur her pas here ndaj lidershipit demokrat, dy antart e kryesis s PD-s, Aleksandr Biberaj dhe Omer Stinga, prsri vijojn t jen pjes e ktij organi t lart drejtues. Kjo pr faktin se zgjedhja e kryesis s re t demokratve ka pothuajse tet muaj q sht vonuar. Por pritet q n muajin e ardhshm t mblidhet edhe Kshilli Kombtar i PD-s, i cili do t bj edhe przgjedhjen e kryesis s re dhe sekretariatit t PD-s.


Sipas statutit t PD-s, do t jet kryetari i partis, Sali Berisha, personi i cili do t’i paraqes Kshillit Kombtar edhe listn me 38 kandidatura, mes t cilave antart e ktij kshilli do t zgjedhin me votim t fsheht 25 antart e kryesis s re t demokratve. Po kshtu, sipas statusit, t drejtn pr t’i
propozime e ka edhe vet ky kshill, kryesia e PD-s, kryesit e degve, dhe jo m pak se 15% e antarve t Kuvendit Kombtar me t drejt vote, t shprndar n t paktn pes deg t PD-s. Prve shtjeve teknike t mnyrs s prcaktimit t kandidaturave, demokratt bjn gjithashtu t ditur se favorit pr t qen pjes e kryesis jan edhe 30 emrat e par m t votuar t Kshillit Kombtar. Nga nj vzhgim i shpejt i emrave, vihet re se emrat e rinj mes m t votuarve n kshill jan ato t deputeteve demokrate, Mesila Doda dhe Rajmonda Bulku, sht prefekti i Tirans, Keltis Kruja dhe zdhnsja e PD-s, Erla Mhilli.
#