Ministria e Jashtme e Serbis i ka drguar not proteste prfaqsuesit t Malit t Zi n Beograd, pr shkak t vendimit t marr nga Podgorica pr vendosjen e marrdhnieve diplomatike me Kosovn.
Agjencit e lajmeve serbe njoftojn se ministri i Jashtm , Vuk Jeremi ka krkuar trheqjen urgjente t ambasadorit t Serbis nga Mali i Zi, pr t zhvilluar konsultime n Beograd. N komunikatn pr shtyp t Ministris s Jashtme n Beograd thuhet se vendosja e raporteve diplomatike t qeveris s Malit t Zi me Prishtinn, cnon stabilitetin e rajonit dhe vshtirson vendosjen e marrdhnieve t mira mes vendeve fqinje, q sht ndr prioritetet e qeveris serbe.