Serena Williams fitoi per here te 6-te Australian Open pese vjet nga suksesi i fundit ne kete Slam duke mundur ne finale Maria Sharapoven kampionen e vitit 2008 pas nje finaleje te dominuar me Mashen qe konfirmoi se statistikat perballe amerikanes peshojne jo pak madjebr
br
6-3 e 7-6 ishte rezultati perfundimtar i sfides ne favor te Williams qe mori titullin e 18-te Slam ne karriere duke u konfirmuar si mbreteresha e ketij sportibr
br
Siperfaqja e shpejte e fushes se Australian Open i favorizonte jo pak per sherbimin Serenan e cila megjithate nuk u bazua vetem te ai por shfaqi dhe disa prej goditjeve me te mira te repertorit te saj qe i lejuan ta niste takimin me nje game me break duke dekuruajuar qe ne fillim Mashen e cila te vetmin sukses ne nje finale ndaj Williams e kishte regjistruar ne vitin 2004 ne Wimbledonbr
br
Megjithate Serena arriti ti marre dhe njehere tjeter sherbimin Mashes ne setin e pare duke fituar ashtu sic ishte parashikuar pa shume problemebr
br
Ne setin e dyte Sharapova u permiresua ndjeshem me dy tenistet qe nuk po leshonin asgje perballe njera-tjetres aq sa ndeshja vajti ne tie breakbr
br
Aty Serena shfaqi menjehere lojen e saj me te mire duke i marre disa here sherbimin Mashes por gjithashtu dhe gaboi ne sherbimet e saj Me rezultatin 6-5 ne favor Serena sherbeu per turneun qe e mbylli sipas stilit te saj me nje Acebr
br
2-0 me sete qe i garantoi turneun e gjashte ne karriere ne Australian Open me shume se cdo kush tjeter ne eren moderne ndersa e dyta e te gjitha koherave ne kete Slam bashke me Nancy Ween Bolton nese llogaritet dhe era e amatoreve

lang enUS

p idlastbrbr