Sinjale pozitive kan ardhur nga konferenca pr Siguri q po zhvillohet n Mynih t Gjermanis. Ka qen vet Sekretari i Prgjithshm i Aleancs, Jap de Hop Shefer i cili n fjaln e tij ka inkurajuar tre vendet e Ballkanit Perndimor, Shqiprin, Maqedonin dhe Kroacin pr reformat e ndrmarra, gj kjo q duket se do tu hap rrug pr antarsim n NATO. N fjaln e tij ai u shpreh se sht e rndsishme q t krijohet nj dinamik e re n rajon. Shefi i organizats shtoi se shpreson q n samitin e Bukureshtit n muajin Prill, tre vendet e msiprme do t marrin ftesn pr antarsim n NATO. Ai u mbshtet gjithashtu edhe nga Ministri i Jashtm gjerman, Jung.