e Hene 21 Tetor 20130731 amp classwp-caption-textGjykata e Krimeve te RendapTirane Krimet e Renda ngrene akuze per gjobevenie ndaj tre personave Presion tregtareve me videot e takimeve me 28-vjecaren
br Dy meshkuj dhe nje femer akuzohen se kane krijuar nje grup kriminal te pazakonte qe veproi ne Tirane duke gjobitur e shantazhuar biznesmenet e mesem Me 14 tetor 2013 dosja penale ndaj tre te pandehurve eshte regjistruar per shqyrtim ne Gjykaten e Krimeve te Renda Spartak Alija Kreshnik Begaj Dhurata K akuzohen se kane kryer veprat penale shtrengim me ane te kanosjes ose dhunes per dhenien e pasurise ne bashkepunim dhe vjedhje e vjedhje me dhune
br Alija kishte qene i denuar ne vitin 2005 por gjate qendrimit ne burg me ane te letrave eshte njohur me shtetasen Dhurata K 28 vjece nene e dy femijeve Ne mesin e vitit 2012 ata kane vendosur te bashkepunojne mes tyre per te vjedhur e gjobitur biznesmene te ndryshem me qellim perfitimi Pjese e grupit eshte bere me pas edhe Kreshnik Begaj qe me vone gjate aktivitetit kriminal sipas hetimit do te luante rolin e shefit te krimeve Femra anetare e grupit mesohet se eshte perdorur per te hyre ne kontaktin e pare me biznesmenet dhe per tu ofruar atyre marredhenie seksuale ne hotele te ndryshme kryesisht ne autostraden Tirane- Durres Marredhenia ofrohej kryesisht kundrejt pageses por ky nuk ishte perfitimi Gjate kohes kur biznesmenet kryenin marredhenie intime me te akuzuaren ne hotel hynin Spartak Alija dhe Kreshnik Begaj Alija shantazhonte biznesmenet duke u thene se do ti arrestonte per shfrytezim prostitucioni duke u hequr si shef krimesh me nje dokument fals dhe nje arme ne dore Kurse i akuzuari i dyte Kreshnik Begaj luante here rolin e te fejuarit dhe here hiqej si i vellai i 28-vjecares Dhurata K duke u sjelle sikur e kishte kapur ate ne marredhenie me tregtaret thuhet nga burimet e Prokurorise qe kane hetuar ceshtjen
br Sipas tyre ne nje situate te tille tre personat kane vjedhur me dhune dy biznesmene qe nuk kane pranuar te japin shuma parash ndersa nje tjetri i kane bere shantazh duke i thene se e kishin filmuar teksa kryente marredhenie ne hotel dhe imazhet do ti dergonin ne banesen e tij Spartak Alija dhe Dhurata K u arrestuan ne tetor 2012 kur po i merrnin nje biznesmeni nje shume prej 30 mije lekesh te rinj dhe nje Iphone 4 pasi kishin vene ne zbatim skemen e tyre ndaj tij Nderkaq i akuzuari i trete Kreshnik Begaj ra ne pranga ne gusht 2013 pas nje periudhe 9-mujore ne kerkim Pak dite me pare Prokuroria ka perfunduar hetimet dhe ka dorezuar dosjen penale ndaj tre te akuzuarve ne Gjykaten e Krimeve te Renda ne kryeqytetbr Trazhgim SokolajPANORAMAtweet