Reagimi
Kryetari i LZHK-s shprehet pesimist: Duhet nj platform e re e s djathts

Kryetari i Lvizjes pr Zhvillim Kombtar dhe politikani i njohur i s djathts shqiptare, Dashamir Shehi, nuk e ka pritur aspak me entuziazm propozimin e nj eksponenti t lart t Partis Demokratike pr nj aleanc n zgjedhjet e ardhshme vendore. N nj prononcim pr “Shqip”, zoti Shehi ka deklaruar se pret ofertn zyrtare pr bisedime me lidershpin e lart t PD-s, pra me Kryeministrin Berisha, ku do t duhet t bisedohet “pr nj platform t re t s djathts shqiptare”. Megjithat, qndrimi i ish-zv.kryeministrit shqiptar pr nj hapje t negociatave prmban nj “Por” t madhe. Kjo sepse si thekson zoti Shehi: “Kemi nj eksperienc negative n marrdhniet me Partin Demokratike”. Duke folur nprmjet telefonit, politikani popullor i s djathts, e ka cilsuar qndrimin e kreut t PD-s s Tirans, Aldo Bumi, si nj “pjes e deklaratave t politiks s plazhit”. Shehi ka theksuar m tej se do t priste nisjen e stins politike pr t biseduar, ku n fillim duhet t ndryshoj ligji zgjedhor e m pas t diskutohet pr marrdhnie dhe kushte. “Paraprakisht mund t themi se kemi nj eksperienc t hidhur me marrdhniet me Partin demokratike. Kjo sepse PD ka qen keqdashse ndaj LZHK-s dhe ne e kemi akuzuar partin n pushtet se na ka grabitur votat”. Lvizja pr Zhvillim Kombtar ka qen aleate e PD-s gjat zgjedhjeve lokale t vitit 2007 n qytetin e Tirans, gjat gars Olldashi-Rama, por m pas kjo aleanc sht prishur. Si thekson vet zoti Shehi pr “Shqip”, prvoja jo e mir e s kaluars ka krijuar nj hendek t madh, ndaj sipas tij do t duhet t bisedohet pr nj platform t re t aleancs mes ktyre dy forcave politike, ose m mir nj “platform e re t s djathts shqiptare”, si e quan ai. Kreu i LZHK-s, deklaron m tej se kjo forc politike ka idet e saj, interesat e saj dhe konceptet parimore q i mbron dhe do t’i mbroj edhe m fort n t ardhmen. Edhe pse Shehi nuk i ka mbyllur dyert e nj bisedimi t ri, kreu i LZHK-s e ka pritur me nj pesimizm t theksuar ofertn e par zyrtare nga Partia Demokratike.
#