Dy vajza t moshave 14 dhe 3 vje kan humbur jetn sot n provincn Agrigento t Italis kur shtpia e tyre u shemb. Prindrit dhe vllai 12 vje arritn t shptonin. Godina e rrnuar ndodhej n qendrn historike t qytetit Favara. Ajo ishte goxha e vjetr, kishte struktur t dobsuar dhe lagshtir. Themelet e grryera t ndrteses dykatshe, nuk rezistuan m ndrkoh q familja fatkeqe kishte krkuar prej kohsh ndihm tek autoritetet. Djali 12-vjear ka arritur t telefonoj nn rrnoja policin dhe sht nxjerr shndosh e mir ndrsa motrat e tij u gjetn t vdekura n kraht e njra-tjetrs.
Prokuroria e Agrigentos ka elur hetimet me motivin e vrasjes nga pakujdesia.