1800-600x360Forcat e sigurisë ruse arrestuan shtatë pjesëtarë të Shtetit Islamik që po përgatitnin sulme terroriste në Moskë dhe Shën Petersburg.

Sipas Shërbimit të Sigurisë Federale (FSB) shtatë militantët u arrestuan në Ekaterinburg në Rajonin e Uraleve. Kreu i grupit vinte nga Turqia, ndërsa anëtarët e tjerë ishin rusë dhe nga Azia Qendrore. Ata do të kryenin sulme në shkallë të gjerë duke përdorur eksplozivë artizanal.

Pasi të godisnin në Moskë, Shën Petersburg dhe rajonin e Sverd/lovskut ata kishin planifikuar të ktheheshin në Siri, ku një pjesë e territorit kontrollohet nga Shteti Islamik.

Ndërkohë pas një investigimi, prestigjozja amerikane "Washington Post" dhe revista online "Bazfid" identifikuan atë që konsiderohet si "Xhihadisti i ri Xhon", i cili në videot e fundit të Shtetit ISlamik u pret kokat të burgosurve dhe pengjeve. Ai është londinezi 32-vjeçar Aleksanda Kotei.

Kotei është një prej anëtarëve të grupit me katër militantë të Shtetit islamik, i pagëzuar edhe si "Bitëllsat" e ISIS-it. Në këtë grup bënte pjesë edhe Mohamed Emvazi, i njohur si "Xhihadisti Xhon", edhe ai nga Londra, i cili u vra me dron në Raka, nëntorin e kaluar./Tv Klan/