Konflikti ndodhi n kohn e ajrimit n burgun e Kosovs n Lushnj. I tmerrshmi i Beratit, hematoma n trup

Lul Caka, i tmerrshmi i bandave t Beratit, sht rrahur nga t dnuarit n burgun e Kosovs n Lushnj. Ai ka marr nj sr plagsh dhe hematomash, kur ka qen n ajrim bashk me t burgosurit e tjer. Nuk dihet si ka nisur konflikti, por Lulzim Caka ka shar me z t lart t burgosurit dhe kaq ka mjaftuar pr t’iu kthyer kundr t gjith. Vetm ndrhyrja e gardianve ka
q dhuna ndaj tij t ndaloj.


Burimet nga burgjet bjn t ditur se ngjarja ka ndodhur paraditen e katr ditve m par, kur ai kishte dal n vendin e ajrimit bashk me t burgosurit e tjer. Sipas t dhnave, i tmerrshmi i Beratit, i cili njihet si hajduti i pulave q u b vrass, ka shkaktuar konfliktin q ka sjell pasoja pr t. Sapo sherri ka nisur, gardiant e burgut jan vn n alarm dhe kan marr n mbrojtje Cakn, duke larguar t burgosurit e tjer, q i kan shkaktuar atij disa dmtime. Menjher, i dnuari sht drguar n qendrn shndetsore t burgut, ku hematomat kan qen t ndryshme, duke filluar q nga koka, por edhe n pjes t ndryshme t trupit. Ai vazhdon t mbahet nn kujdesin e stafit mjeksor t burgut.


Nga t dhnat e burgjeve msohet se tashm sht prgatitur edhe nj raport n lidhje me kt ngjarje brenda burgut q sht drguar n qendr dhe po analizohet pr dokumentimin e plot t saj. Sipas burimeve, ende nuk jan identifikuar autort kryesor t ngjarjes, por msohet se aty jan kryesisht t burgosur t Beratit, Lushnjs, Skraparit dhe Kuovs. Gjithashtu, n kt burg vuajn dnimin edhe t transferuarit nga burgjet greke.


Megjithse nga ngjarjet e vitit 1997 jan mbushur 13 vjet dhe ende n mendjen e banorve t zons s Kutallis n Berat, emri i Luli Caks nuk rrnjoset leht, pr t dnuarit e tjer, ai ka qen nj person normal. Bmat dhe krimet e Caks, q fillojn n fillim t viteve ‘90, nga hajdut ordiner pulash n kotecet e fshatarve e deri te vrasjet e tij, kan
q ai t mos lihet n harres, edhe pse tashm sht n burg, duke vuajtur dnimin. Gjat ksaj periudhe, Lul Caka krijoi hasmri t drejtprdrejta me dy fiset, Cami e Bega n fshatin Samatic, me fisin ala dhe Yzeiri n fshatin Rrz si dhe me tre apo katr familje n Fier, ndrsa dyshohet se ka edhe disa hasmri me fise t tjera n fshatrat e zons t Kutallis. N krijimin e mitit t tij si “i fort”, kt person e ndihmuan shum lidhjet me strukturat e shtetit at vit dhe m pas, si dhe “marrdhniet” q krijoi me bandat e tjera t Beratit.


Prballjen e par me drejtsin, Lul Caka e ka pasur n vitin 1995. Dshmitar okular tregojn se ka qen qershori i atij viti, kur Lul Caka, n gjendje t dehur u grind me pronarin e lokalit S.A. n fshatin Suk t Rrethit t Fierit, duke i thyer ktij t fundit xhamat dhe tavolinat me arm zjarri. Policia, megjithse e ndoqi gjat gjith asaj nate, nuk arriti ta kapte, ndrsa ai shfrytzoi arat dhe kanalet e tyre pr t’u fshehur e pr t’u larguar. Disa dit m von, Lul Caka ra n duart e Policis s Beratit, ndrsa ndodhej n tregun e vjetrsirave t ktij qyteti. Menjher u drgua n dhomat e paraburgimit t Policis s Fierit, ku qndroi i izoluar vetm 48 or. Ndrsa ngjarja q skedoi n listn e vrassve Lul Cakn, sht ajo e 20 dhjetorit t vitit 1995, kur u vra n shtpin e tij Gori Shkmbi, arktari i pensionistve t Komuns s Kutallis. Vrasja e tij u b pr grabitje. N kt krim ishte edhe djali i tezes s Caks, Bujar Suli, i ashtuquajtur si Loshi i Karbunars. Q nga kjo vrasje, t dy djemt e tezes q ishin
kriminel krkoheshin nga Policia e Lushnjs dhe Beratit. Lul Caka u arrestua disa her, por lirohej pr munges provash. Banda e “t fortit t Beratit”, Lulzim Caka, daton n vitin 1995, kur ai ka kryer vrasjen e par. Nisur nga lidhjet e krijuara, Lul Caka n vitin 1997 u b tmerri i udhtarve n rrugt nacionale Berat-Fier dhe Berat–Lushnj. Arrestohet n Itali m 24 dhjetor 2001 dhe ekstradohet n vitin 2003, pr t vuajtur dnimin 25 vjet burg pr vrasje.
#