Faksimile e dokumentitSheshi Skënderbej është monument kulture, Bashkisë së Tiranës i duhet leje nga IMK-ja për të ndërtuar
Pr sheshin “Sknderbej” nuk kishte marr leje nga Instituti i Monumenteve t Kulturs, si pretendoi pak dit m par Bashkia Tiran, duke
q punimet q po zhvillohen n qendr t Tirans t jen t paligjshme. Ky sht qndrimi zyrtar i ktij instituti, drejtuesit e t cilit sqaruan dje n mnyr t detajuar edhe arsyet se prse jan kundr ktyre punimeve. Godinat shumkatshe q do t “mbysnin” qendrn e kryeqytetit, pjerrsia e lart mbi normat e lejuara dhe kakofonia n pllakat q do t prdoreshin pr sheshin kan
IMK-n q t krkoj disa rregullime n projekt.


Pas ktij reagimi institucional t drejtuesve t IMK-s, Ministria e Kulturs ka rikujtuar se kto punime jan t paligjshme, pasi nuk kan respektuar instancat shtetrore t ngarkuara nga ligji dhe ka deklaruar q do t pezulloj punimet. Ndrkaq, Bashkia Tiran vijon t kryej punimet n qendr t Tirans, pa lejet prkatse, sipas IMK-s dhe ministris.


Reagimet


Instituti i Monumenteve t Kulturs dhe Drejtoria e Trashgimis Kulturore n Ministrin e Kulturs kan zbardhur dje dokumentacionin prmes t cilit vrtetojn se bashkia nuk ka leje pr zhvillimin e punimeve dhe se projekti sht i paligjshm, pasi nuk sht sigluar nga kto dy institucione.


Drejtuesit Valter Shtylla dhe Olsi Lafe kan treguar gjithashtu edhe tri vrejtjet q kan ndaj projektit belg. Vrejtjet konsistonin n ndryshimin e disa pikave t projektit t paraqitur ku krkohej t mos ndrtoheshin dy ndrtesa, q sipas planit do t vendosen midis bulevardit “Zogu I” dhe Muzeut Kombtar, t mos ndrtohet ndrtesa mes Muzeut Kombtar dhe Banks s Shqipris si dhe pjerrtsia e sheshit t mos e kaloj nj pr qind.


Sheshi


Sipas drejtuesve t institutit, shkeljet e njpasnjshme t kryebashkiakut Edi Rama po ojn drejt shkatrrimit t vlerave historike pr t cilat ai vet koh m par kishte krkuar mbrojtje. “Sheshi “Sknderbej” sht shpallur monument kulture q n vitin 2000 dhe pr rrjedhoj duhet leje nga Instituti Kombtar i Monumenteve pr t ndrtuar n kt shesh”, - u shpreh dje drejtori i IMK-s, Valter Shtylla, n nj konferenc pr shtyp n lidhje me rikonstruksionin e sheshit “Sknderbej” nga ana e Bashkis s Tirans.


Sipas tij, korrespondenca e par me bashkin ka filluar n 13 prill t vitit 2000. Kryeministri i asaj kohe n Shqipri, Ilir Meta, dhe ministri i Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve, Edi Rama, kan miratuar shpalljen ansambl monument kulture t aksit kryesor dhe qendrs historike t qytetit t Tirans. “Megjithat, Bashkia e Tirans krkon t ndrtoj n kt shesh pa marr leje nga Instituti Kombtar i Monumenteve dhe nga Kshilli Kombtar i Restaurimeve”, - shtoi drejtoi IKM-s. Sipas Valter Shtylls, “lidhur me problemin e sheshit “Sknderbej” nga pikpamja tekniko-administrative ka nj praktik t gjer nga ana e Institutit Kombtar t Monumenteve, Bashkis s Tirans dhe MTKRS-s.


“S pari, problemi fillon n datn 26 maj 2008, me nj shkres t drguar nga Bashkia e Tirans n adres t institutit, ku drgohet projekt-ideja fituese pr rikonstruksionin e sheshit “Sknderbej”, me qllim q ky projekt t kalonte n instancat e trashgimis kulturore pr t marr miratimin prkats”, - sqaron Shtylla.


“N vijim, - shtoi ai, - n 20 nntor 2008, Kshilli Kombtar i Restaurimeve diskutoi kt projekt-ide t bashkis dhe u dha procedura me disa vrejtje pr kt projekt-ide. Vrejtja e par ishte moslejimi i ndrtimit t dy ndrtesave t reja q prfshiheshin n objekt, q jan kulla mes 15-katshit dhe Muzeut Kombtar dhe ngritja e nj godine mes Muzeut Kombtar dhe Banks s Shqipris”.


Sipas tij, vrejtje tjetr ishte q shtrimi i ktij sheshi t bhet me pllaka tradicionale bituminoze, si sht shtresa origjinale e
gjat gjith bulevardit “Dshmort e Kombit”. Ndrsa vrejtja e tret ishte se n kt projekt-ide t drguar nga ana e bashkis ishte ndrtimi i nj piramide me nj pjerrsi t madhe. “Ne dham iden q pjerrsia t mos ishte m shum se 1%”, - shpjegoi drejtori i institutit.


“Kto vrejtje iu drguan n 26 nntor t 2008-s disa institucioneve, mes tyre edhe Bashkis s Tirans, e cila pretendonte se nuk e kishte marr kt shkres. Megjithat, ia drguam edhe nj her kt kopje edhe n 8 maj t 2009-s, por nga bashkia nuk ka ardhur asnj prgjigje ndaj vrejtjeve tona, n mnyr q t merrej firma pr kt projekt nga ana e Institutit Kombtar t Monumenteve”, - prfundoi drejtori i Institutit Kombtar t Monumenteve, Valter Shtylla.


Ministria


Pas IMK-s, nj tjetr deklarat ka ardhur nga Ministria e Kulturs, e cila ka deklaruar se do t krkoj ligjrisht ndrprerjen e punimeve nga ana e Bashkis s Tirans pr rehabilitimin e sheshit “Sknderbej”. Sipas ktij institucioni, projekti nuk sht miratuar nga Instituti i Monumenteve t Kulturs dhe Drejtoria e Trashgimis Kulturore, t cilat pretendojn se n vitin 2008 i kan krkuar bashkis ndryshime.


Sipas drejtorit t Trashgimis Kulturore n kt ministri, Olsi Lafe: “Ekziston nj shkmbim dokumentacioni mes Bashkis s Tirans, MTKRS-s dhe Institutit Kombtar t Monumenteve mbi projektin pr rikonstruksionin e sheshit “Sknderbej", por procedura e ndjekur nga Bashkia e Tirans pr sheshin "Sknderbej" sht n kundrshtim t hapur me ligjin".


Duke iu referuar korrespondencs midis bashkis dhe Institutit t Monumenteve t Kulturs, Lafe tha: "Bashkia e Tirans, n prill t 2008-s i ka krkuar Institutit t Monumenteve t Kulturs q t miratonte projekt-iden e tij pr rehabilitimin e sheshit "Sknderbej" dhe kjo krkes ka ardhur n Kshillin Kombtar t Restaurimeve, i mbledhur pran MTKRS-s, i cili vendosi kufizime dhe ndryshime pr ndrhyrjet q duhen
n kt shesh".


"Kshilli vendosi q pjerrsia e sheshit t propozuar t mos e kalonte 1% si dhe t mos lejohej ndrtimi i 2 ndrtesave n aksin e bulevardit "Zogu i Par" dhe midis Muzeut Historik Kombtar dhe Banks s Shqipris", - u shpreh Lafe.


N kt drejtim, ai sqaroi: "Bazuar n ligjin n fuqi "Pr trashgimin kulturore", do vendim, q merret nga pushteti lokal, Kshillat e Rregullimit t Territorit pr zonat q jan monumente kulture, n qoft se nuk miratohen n Kshillin Kombtar t Restaurimeve, sht i pavlefshm".


Megjithat, punimet n sheshin “Sknderbej” vijojn, edhe pse t shtunn Ministria e Mjedisit mori vendimin pr pezullimin e punimeve, si dhe gjobitjen e bashkis me 2 milion lek, me argumentin se nuk ka leje mjedisore.