Nuk do t lejohet shitja e bukes pa asnj origjin dhe e pasigurt pr konsumatorin. Kjo sht deklarata q Drejtorja e Prgjithshme e Siguris Ushqimore dhe Mbrojtjes s Konsumatorit n MBUK, Valbona Paluka bri gjat nj takimi me prodhues t buks. Sipas saj, "Jan marr masa pr ndalimin e tregtimit t buks n njsit tregtare q nuk jan t destinuara vetm pr shitjen e ktij produkti''. Ajo vijoi m tej duke theksuar se ambalazhimi dhe tregtimi i bukes n njsit q nuk jan t destinuara pr kt qllim ndalohet pr t mbrojtur shndetin e konsumatorve dhe pr t luftuar informalitetin n kt biznes. T gjitha pikat e shitjes duhet t jen t pajisura me dokumentacionin shoqrues, sipas legjislacionit n fuqi, ku t tregohet origjina, data e prodhimit, mimi dhe pesha e saj., tha ajo.