Policia dyshon pr hakmarrje pas nj plagosjeje t ndodhur m par, por nuk gjen autorin

Atentat n Shkodr, ekzekutohet me tet plumba nj 22-vjear. Elison Vukatans i sht organizuar nj kurth dhe sapo ka zbritur n oborrin e pallatit, nj karikator pistolete sht derdhur mbi t. Ai ka gjetur vdekjen brenda pak minutash, me gjith prpjekjet e mjekve pr ta shptuar. Policia ende nuk ka rn n gjurmt e autorve, ndonse ka shoqruar disa persona q mund t ken dijeni pr ngjarjen e cila tronditi qytetin e Shkodrs n mesditn e djeshme.


Skena e krimit

Sipas policis, dyshohet se viktima Elison Vukatana sht zn n kurth. Ka qen ora 13:30 e s enjtes kur dikush i ka telefonuar 22-vjearit, i cili kishte pak koh q kishte hyr n shtpi pr t pushuar. Viktima banonte n lagjen “Daniel Matlia” t qytetit t Shkodrs. Pas telefonats, 22-vjeari ka dal nga apartamenti ku banonte, i cili ndodhej n katin e dyt, por sapo ka zbritur n hyrjen e pallatit, nj breshri plumbash sht derdhur mbi trupin e tij. I riu ka rn prtok i mbuluar nga pellgu i gjakut, ndrkoh q autort e ngjarjes jan larguar menjher nga vendi i ngjarjes.


Kalimtart e rastit dhe fqinjt e pallatit kan transportuar pr n spital Elison Vukatann, por me gjith prpjekjet e bluzave t bardha, i riu ka ndrruar jet vetm pak minuta m pas. Mjekt e spitalit rajonal t Shkodrs pohuan se i riu kishte tet plag n trup, t cilat shkaktuan edhe vdekjen e tij.


Policia

N vendin e ngjarjes kan shkuar brenda pak minutash forca t shumta policie. Blut kan
rrethimin e zons, por nuk kan rn dot n gjurmt e autorve t ngjarjes. Ndrkaq grupi hetimor i ngritur menjher pas ngjarjes ka gjetur dhe klasifikuar si prov materiale tet gzhoja pistolete. Nga ekspertiza e vendit t ngjarjes dhe pas autopsis s viktims ka rezultuar se i riu sht qlluar nga nj distanc shum e vogl dhe mendohet se ai e ka njohur personin q e ka qlluar dhe ka biseduar me t.


Ndrkaq, policia ende nuk ka mundur t identifikoj dhe ndaloj autorin apo autort e ngjarjes. Ajo ka bhet e ditur pr momentin sht se grupi hetimor po punon pr zbardhjen e ngjarjes n disa pista. S pari dyshohet se ngjarja mund t jet kryer pr motive hakmarrjeje, pasi pak koh m par viktima kishte kryer nj plagosje me thik. Mendohet se ngjarja e disa kohve m par mund t jet
burim i vrasjes s djeshme. Ndrkoh policia sht duke hetuar dhe nj pist tjetr, at t konfliktit t astit q viktima mund t ket pasur me persona t tjer, ka mund t ket gjeneruar n vrasjen e djeshme.


Pas ngjarjes, deri mbrmjen von t dits s djeshme, policia ka shoqruar disa persona q dyshohet se kan lidhje apo informacion n lidhje me ngjarjen, por asnjri prej t shoqruarve nuk sht shpallur person i dyshuar e pr pasoj nuk ka asnj t arrestuar.
#