Alban Bizhyti dhe Ylli Shameti i dhanë fund aventurës së tyre me Shkumbinin. Si mesfushori lushnjar ashtu dhe mbrojtësi gjirokastrite nuk ranë dakord nga ana financiare me klubi peqinas. Nga afrimet te skuadra e Gugash Maganit janë portieri Bejte, Gjyla, Koreshi, Xhafa e Bakiu.  Shkumbini është duke zhvilluar fazën përgatitore në Strugë të Maqedonisë.


E Hene, 27 Korrik 2009