brbrShqiptaret e Maqedonise mbajten nje proteste paqesore ne Shkup ne shenje pakenaqesie lidhur me vendimin per te denuar me burgim te perjetshem te pandehurit per vrasjen e pesefishte ne Smilkovc ne prill te vitit 2012 Disa qindra tubues u nisen nga sheshi i xhamise Jahja Pasha dhe marshuan me pankarta ne duar me mbishkrimin Duam Liri drejt Gjykates se Shkupit Masat e sigurise ishin te larta me policine e vendosur ne forme kordoni para Gjykates duke mos lejuar qendrimin e tubuesve atje Pas marshimit paqesor protestuesit nisen te shperndahen Demonstratat ne Shkup tensionuan dhe marredheniet diplomatike mes Shqiperise dhe Maqedonise Kryeministri Rama tha se ato jane rezultat i moszbatimit te plote te Marreveshjes se Ohrit Keto tubime jane pare me shqetesim nga Komuniteti Nderkombetar Ndihmes sekretarja Nuland gjate vizites ne Shkup tha se Uashingtoni Zyrtar po ndjek me vemendje tensionet etnike ndersa beri thirrje per qetesi brbr
br