Oferta e Presidentit t Serbis, Boris Tadi q t ndrmjetsoj n kontestin Maqedoni-Greqi sht e mirseardhur. Kshtu shprehen pr t prditshmen serbe “BLIC” nga kabineti i presidentit t Maqedonis, Gjorgje Ivanov  ndrkoh analistt jan skeptike. “Qndrimi i presidentit Ivanov n lidhje me ofertn e Tadiit sht q negociatat t realizohen n kuadr t mandatit t Kombeve t Bashkuara. Dhe, do ofert pr ndihm n kt kontest i cili na sht imponuar nga ana e Greqis gjithmon sht e mirsardhur,” saktson pr “BLIC” Shkupi zyrtar.
Nga ana tjetr analistt dyshojn n ndihmn reale t presidentit serb
Tadi pasi q nj gj t till nuk arritn ta bjn as ndrmjetsit
tjer. “Si personalitet, Tadi prphap politikn e bashkpunimit dhe
zhvillimit n rajon dhe ka kredibilitet ta ofroj nj ndihm t ktij
lloji. Kjo ndihm do t ishte n interes jo vetm t Maqedonis por
gjith rajonit, sepse ky kontest po kufizon edhe zhvillimin rajonal.
Nse asgj tjetr, kemi korridorin 10” sqaron ish- ambasadori maqedon n
Britanin e Madhe, Mosk dhe Tiran, Risto Nikovski duke shtuar: “Por,
sa mund t ndikoj Tadii tek Athina zyrtare pr  t gjetur nj zgjidhje
t ekuilibruar, sepse problemi sht tek Greqia dhe jo Maqedonia”.

Ndrkoh edhe eksperti pr eurointegrime, profesor Dimitar Mirev mendon
se nuk duhet hedhur posht oferta e Tadiit sepse nuk mund t
prjashtohet mundsia q ajo sht dhn me krkesn e Athins. “Proesi
i zgjidhjes s kontestit sht ngrir sepse t dyja palt jan pran
vijs s tyre t kuqe. Ktu nuk ndihmon as shkopi, n kuadr t nj
bllokimi t Greqis, as edhe karrota si liberalizimi i vizave dhe ndonj
fond i dhnn nga Bashkimi Evropian,“ sqaron Mirev i cili e pranon se
asnjra nga zgjidhjet e ofruara nuk sht e pranueshme pr Maqedonin.

N Shkup, prfundon e prditshmja serbe, jozyrtarisht theksohet se kan
shpres pr vet faktin se nga ardhja e Jorgos Papandreut n krye t
qeveris greke ata nuk kan m frik nga takimet dypalshe.

Agim
Popoci