Bota po shnon sot 1 dhjetorin, Ditn Botrore t lufts kundr Sids.Organizata Botrore e Shndetsis kt dit pr her t par e shnoi m 1 dhjetor t vitit 1988 dhe q nga ajo koh, 1 dhjetori shnohet pr do vit n t gjitha ant e bots, pr tia joshur vmendjen t gjitha shtresave t shoqris pr problemin e Sids dhe pr t prfshir organizata t reja n procesin e parandalimit t ksaj smundje.Vlersohet se rreth 33.4 milion njerz anemban bots jan t infektuar me virusin HIV. Drejtori i qendrs pr parandalimin e HIV-it n Armeni, Samvel Grigorian, theksoi se numri m i madh i personave t infektuar me HIV jetojn n jug t Saharas, ndrsa n Europn Lindore dhe Azin Qendrore, prfshir ktu edhe Armenin dhe ish-shtetet e Bashkimit Sovjetik, numri i t infektuarve arrin n 1.5 milion.Sipas Gregorianit, 2.7 milion njerz jan infektuar me virusin HIV gjat vitit 2008, ndrsa vlersohet se rreth 2 milion njerz kan vdekur nga ky virus gjat vitit 2008.Dita Botrore e lufts kundr Sids pr do vit shnohet me tema t ndryshme, ndrsa ket vit tema sht Qasja universale dhe t drejtat e njeriut.