Virtyti sht fshehur si pasoj e arrogancs s njeriut, paftsis s tij pr ta formatuar vetveten n versionin e t qnurit pozitiv. E mira sot ka m shum se kurr veti avulluese, zhduket menjher nga memorja e njeriut e cila pushtohet patundshm nga mosmirnjohja dhe egoizmi. Zhveshja e shpirtit dhe e trupit nga petku i s moralshmes, sot prbn nje rutin, ndrkoh q fisnikria qndron e trembur prej faktit e t qnurit nj gj e rrall. Respekti dhe dashuria n emigrim e sipr kundrojn shoqrin ton si t ishte nj rrnoj lufte me viktima q ecin.Nj konkurenc e pamat dhe e pakufi n garn pr t dal i pari n nj bot ku shiriti i saj prbn fillimin e fundit t secilit. Nj bot ku pasuria shklqen siprfaqshm duke mbuluar me vezullime verbuese honet e pafund q fshihen nn t.Nj dyzim i prditshm prshkon njeriun pamshirshm duke e ndar ndrgjegjen e tij n mes racionales dhe epshit, ku ky i fundit ka koh q del fitues n kt duel q zgjat sa vet mosha e tij.N kt situat ku shpesh krkon t nxjer krye natyrshmria e pastr e individit duke sfiduar ralitetin meskin, paftsia pr t gjetur zgjidhje sht prditshmri. T zhytur thell n anormalitet jemi m shum t bindur mbi normalitetin ton falls dhe shikojm zvetnimin e shpress.Parime q braktisen ethshm n kmbim t imediates, t cekts dhe kalimtares. Uniformitet n t pasuarit t s keqes shoqruar me mosbindje civile ndaj do gjje q evokon virtyt. Unitet i konsoliduar pr t luftuar, prmuar, prbuzur, shar e kputur do filiz t freskt mirsie n cepin e trungut t zgavruar t shoqris son.Me nj rendje t shfrenuar ndaj s res e cila maskuar me petkun e t qnurit avangard, n thelb na rikthen n instiktet tona kafshrore duke na largua nga thelbi.Nj shoqri zemrash t vdekura q qndron gjall vetm nga inercia ku do tentativ prmirsimi n rrug t gabuar, vetm se e prkeqson at. N dukje e pashpres, por, n thelb potencialisht e rikuperueshme, shoqria jon endet kahjeve t civilizimeve duke i ngjar nj foshnjeje n djepin e gabuar. E prbr nga nj trsi kopjimesh t keqvendosura, shoqria jon shmbllen me nj makin t asembluar me elemente t marra hua.Me nj trendy pr t mbuluar injorancn me gjoja sjellje apo mnyra komunikimi trheqse, me nj imazh t depiluar, ne largohemi prdit e m tepr nga ajo q prbn tradit duke u endur ne shtigje apo sokaqe theqafse pa tabela dhe udhrrfyes.Nj prirje drejt grarizimit t burrave dhe mustaqezimit t grave ka prmbysur ekuilibrat e shoqris. Nje OJQ-zim i klass intelektuale e ka tkurrur kapacitetin prmirsues t kombit.Nuk dua te mendoj se llampa e shress sht fikur. Shpresoj q e gjithe kjo te jete nj periudh le t themi hakmarrjeje ndaj ndrydhjes gjysm shekullore ku pr inerci duhej provuar gjithka.Nje shoqri pa thelbin e vet t vlerave shpirtrore sht e destinuar n hallakatje dhe humbje, nje rikthim tek shpirtrorja e bn at m t aft pr t prballuar dhe zgjidhur sfidat.