Kt vit do t ket vetm spostim t lists, nga pikt m t larta te pikt m t ulta

Listat paraprake t fituesve n fakultetet e vendit pritet t afishohen n mes t muajit shtator. E megjithat pas ksaj, do t ket edhe nj list t dyt fituesish, e cila do t jet prfundimtare dhe do t prcaktoj saktsisht emrat e kandidatve fitues. Nse gjat dy prvojave t kaluara, nxnsit kishin mundsi q prve plotsimit t formularit A2, t kishin n duar edhe at A3 apo A4, sivjet Ministria e Arsimit dhe Shkencs ka vendosur q shpallja e fituesve t bhet fill pas dorzimit t formularit A2. Pr pasoj, nxnsit nuk do t ken m mundsi t plotsojn formularin A3 apo A4.


N maturn e vitit 2008, pati nj moment, ku nj pjes e mir e maturantve mundn t “ndreqnin gabimet”. Kjo do t thot q nse kishte nxns q kishin
gabime n plotsimin e formularit A2, do t mund t’i korrigjonin ato n formulart e radhs. Aktualisht MASH ka parashikuar q mbyllja e fazs s Maturs Shtetrore t bhet pas dorzimit t formularit t preferencave n Drejtorin Arsimore. Nisur nga kjo, nxnsit q mund t ken
gabime apo shnime pa ndonj qllim t caktuar do t “penalizohen” duke mos pasur m nj shans t dyt pr t’i korrigjuar ato.


Fill pas shpalljes s listave paraprake, do t prgatitet nj tjetr list, n t ciln emrat do t spostohen nga posht lart. Kjo do t bhet pas rishikimit t pikve maksimale dhe plotsimit t kuotave t prcaktuara pr nj fakultet t caktuar. N rast se ndodh q nj nxns q ka fituar t drejtn e studimit pr gazetari, preferon t largohet jasht shtetit, ky vend automatikisht mbetet bosh. Duke qen prpara nj situate t till, emrat do t spostohen nga posht lart.


T dhnat personale

Prve przgjedhjes apo renditjes s preferencave n formularin A2, sht e prcaktuar edhe nj hapsir boshe, ku duhet shkruar emri, atsia dhe mbiemri i kandidatit pr student. “Kt vit, njsoj si edhe gjat eksperiencave t kaluara, jan evidentuar parregullsi, apo gabime n mnyrn e t shkruarit t ktyre t dhnave personale”, tha Arben Fagu, drejtori i APRIAL. Sipas tij, pas plotsimit t formularit, nxnsit dorzojn edhe nj certifikat personale, e cila ka t prcaktuar saktsisht emrin, atsin dhe mbiemrin e individit. Pasi shikohen me kujdes nse t dhnat jan t njjtat, apo nse sht
ndonj gabim ortografik, APRIAL krijon nj grup t posam pune, q synon saktsimin e ktyre t dhnave dhe korrigjimin e tyre. “Aktualisht jemi duke rishikuar disa formular, tek t cilt kemi konstatuar gabime t ktij lloji. Menjher pas prfundimit t ktij procesi, pritet t zhvillohen konkurset n Fakultetin e Arkitekturs, n Universitetin e Sporteve dhe Arteve t Bukura, sqaroi Fagu. Pas prfundimit t ktyre testeve, q jan parashikuar t zhvillohen javn e par t shtatorit, do t zbardhen listat paraprake t fituesve n universitetet e vendit.


“Ish”-maturantt

Gjat ktij viti n konkurrim nuk kan marr pjes vetm maturantt q e kan prfunduar shkolln e mesme n 2010-n, por edhe ata q i prkasin maturave t tjera, si 2006, 2007 apo edhe kandidat q e kan prfunduar m par maturn dhe i jan nnshtruar kt vit provimeve me zgjedhje, pr t fituar t drejta studimi. Nj nxns, q t ket t drejtn pr t’u testuar n provimet me zgjedhje, duhet t plotsoj formularin A1Z. Q t pajisesh me kt formular, duhet t paraqessh nj krkes n drejtorin e shkolls prkatse. Dorzimi i formularit A1Z t plotsuar sht
m dat 15 maj t ktij viti.
#